IWA RESULTS
Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us

XTREME WRESTLING LEAGUE

BULLETIN #242 -- MARCH 2020

Card 1: Held in Back of the Yards (Attendance: 469)

ARMY/IMT: Scorched Earth Messiah tied ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks at 4:59 (Double Disqualification).
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #14 won over ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks at 27:48 (Spear) by 4.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb annihilated Professor Marvel at 0:22 (Spinebuster) by 128.
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #14 destroyed ARMY/IMT: "Cold-Blooded" Shane Hatchett at 27:13 (Spear) by 4.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb overpowered TAMMY: Tammy Fytch In Silver Heels at 4:08 (Arm Drag Takedown) by 57.
Main event: ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott bested ARMY/IMT: "Street Hustler" Yardie Skott at 46:41 (No Laughing Matter) by 2.

Card 2: Held in Gulf Shores (Attendance: 707)

Pacific title: IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #21 won over ARMY/IMT: Scorched Earth Messiah at 28:59 (Spear) by 5.
IMT/GOAT: Wellfare Willie defeated ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks at 28:50 (Spear) by 4.
ARMY/IMT: "Street Hustler" Yardie Skott overpowered Oscar Goldman at 7:37 (Pumphandle Slam) by 74 (non-title).
IMT/GOAT: Assassin 6 pinned ARMY/IMT: "The Worm" Cadillac Gaskins at 27:35 (Spear) by 3 (Guest Referee: SOS/PERFECT: Satoshi Nakamoto).
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb decked Oscar Goldman at 0:29 (Spinebuster) by 132.
Main event: IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #3 drew ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott at 5:52 (Double Disqualification).

Card 3: Held in Madrid (Attendance: 616)

ARMY/IMT: Scorched Earth Messiah tied IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #17 at 4:47 (Double Disqualification).
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #19 defeated ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks at 17:05 (Spear) by 6.
ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott annihilated ARMY/IMT: "Jailbird" Marlon Porter at 29:02 (No Laughing Matter) by 1.
Southern title: IMT/GOAT: Assassin 1 overpowered ARMY/IMT: "The Worm" Cadillac Gaskins at 29:13 (Spear) by 5.

ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb destroyed Wrestling Baby #1 at 1:22 (Knockout Punch) by 131.
Main event: ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott won over ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks at 29:10 (No Laughing Matter) by 1.

Card 4: Held in Kilkenny (Attendance: 632)

ARMY/IMT: Scorched Earth Messiah outmuscled ARMY/IMT: "El Loco" Miguel Juarez at 29:05 (SCORCHED!!!) by 2.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb destroyed Granpa Bud at 2:02 (Boston Crab) by 137.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb destroyed Buffalo Bob at 4:45 (Knockout Punch) by 103.
ARMY/IMT: "The Worm" Cadillac Gaskins defeated IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #15 at 29:10 (Downward Spiral) by 1.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb decked TAMMY: Tammy Fytch In Pink Heels at 2:58 (Arm Drag Takedown) by 85.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers outmuscled ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott at 32:16 (Ultraviolent Boot) by 4.

Card 5: Held in Las Vegas (Attendance: 840)

ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb pinned "The Wrestler" Buddy Cohn at 0:30 (Knockout Punch) by 148.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb annihilated Thomas Sullivan Magnum at 1:40 (Arm Drag Takedown) by 85.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb outmuscled Big Daddy Bud McCarthy Sr. at 1:43 (Knockout Punch) by 131.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb destroyed TAMMY: WWF Star Tammy Fytch at 1:54 (Arm Drag Takedown) by 75.
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #6 won over IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #3 at 28:50 (Spear) by 4.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers overpowered IMT/GOAT: Assassin 6 at 32:07 (Ultraviolent Boot) by 1.

Card 6: Held in Lynchburg (Attendance: 634)

IMT/GOAT: Assassin 6 destroyed ARMY/IMT: "Psychopathic" Buddy Carver at 29:55 (Spear) by 3 (Guest Referee: DC: Anton Bolshevik).
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb annihilated Califoria Mayor Gene Kotch Sr. at 1:14 (Knockout Punch) by 131.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb decked TAMMY: Tammy Fytch In Black Dress at 6:36 (Arm Drag Takedown) by 81.
Atlantic title: IMT/GOAT: Assassin 3 beat IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #3 at 29:54 (Spear) by 4.

ARMY/IMT: Scorched Earth Messiah and "Cueball" Andy Skidmore* decked TAMMY: Tammy Fytch In Silver Heels and Tammy Fytch In Pink Heels* at 6:19 (Arm Drag Takedown) by 45.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers bested IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #14 at 40:51 (Ultraviolent Boot) by 1.

Card 7: Held in Phoenix (Attendance: 486)

ARMY/IMT: "Psychopathic" Buddy Carver drew IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #3 at 1:15 (No Contest).
ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers outmuscled IMT/GOAT: Assassin 5 at 27:38 (Ultraviolent Boot) by 5.
ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott drew ARMY/IMT: "The Worm" Cadillac Gaskins at 2:24 (Double Disqualification).
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb annihilated John Stossel at 6:14 (Arm Drag Takedown) by 81.
ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks*, "Worst of the Worst" Simon Dresnok, and "El Loco" Miguel Juarez bested TAMMY: Tammy Fytch In Black Dress, WWF Star Tammy Fytch, and Tammy Fytch In Green Heels* at 4:47 (Arm Drag Takedown) by 45.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers annihilated ARMY/IMT: "Disposable Hero" Rocco Carnage at 36:01 (Ultraviolent Boot) by 9.

Card 8: Held in Baton Rouge (Attendance: 353)

ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers beat ARMY/IMT: "Cueball" Andy Skidmore at 29:02 (Ultraviolent Boot) by 2.
ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers pinned ARMY/IMT: "Cold-Blooded" Shane Hatchett at 29:40 (Ultraviolent Boot) by 5.
ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott destroyed ARMY/IMT: "Irish Hand Grenade" Rob Sands at 28:04 (No Laughing Matter) by 5.
IMT/GOAT: Assassin 6 tied IMT/GOAT: Soupline Sammie at 3:47 (No Contest).
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers outmuscled ARMY/IMT: Scorched Earth Messiah at 39:18 (Ultraviolent Boot) by 5.

Card 9: Held in Fort Worth (Attendance: 734)

IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #14 defeated ARMY/IMT: "Cueball" Andy Skidmore at 28:11 (Spear) by 1.
ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers overpowered IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #22 at 28:25 (Ultraviolent Boot) by 1 (non-title).
IMT/GOAT: Assassin 6 won over ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott at 28:18 (Spear) by 3 (Guest Referee: IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #21).
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #9 annihilated IMT/GOAT: Assassin 6 at 27:00 (Spear) by 2.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers bested IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #22 at 30:45 (Ultraviolent Boot) by 1.

Card 10: Held in Edmonton (Attendance: 266)

ARMY/IMT: "Worst of the Worst" Simon Dresnok outmuscled ARMY/IMT: "Disposable Hero" Rocco Carnage at 16:07 (Dresnok the Enemy) by 11 (non-title).
ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers overpowered IMT/GOAT: Food Stamp Freddie at 28:51 (Ultraviolent Boot) by 1.
IMT/GOAT: Assassin 2 outmuscled ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott at 27:47 (Spear) by 3 (Guest Referee: Hospital Doctor #1).
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb over TAMMY: Tammy Fytch In Green Heels at 2:34 (Count Out).
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers defeated ARMY/IMT: "The Worm" Cadillac Gaskins at 54:16 (Ultraviolent Boot) by 4.

Card 11: Held in Boston (Attendance: 885)

Northern title: IMT/GOAT: Assassin 2 bested ARMY/IMT: "Disposable Hero" Rocco Carnage at 21:32 (Spear) by 8.
ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers drew IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #18 at 6:29 (Double Disqualification).
TV title: ARMY/IMT: "Extreme One" Vic Carver won over ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott at 28:32 (Weedwhacker Punishment/Carverplex) by 4.

ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb outmuscled Texas Sheriff #2 at 1:45 (Scorpion Deathlock) by 152.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers decked IMT/GOAT: Assassin 2 at 38:47 (Ultraviolent Boot) by 1.

Card 12: Held in Galveston (Attendance: 332)

IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #20 decked ARMY/IMT: "Disposable Hero" Rocco Carnage at 17:29 (Spear) by 8.
Eastern title: ARMY/IMT: "Worst of the Worst" Simon Dresnok won over IMT/GOAT: Assassin 6 at 28:52 (Dresnok the Enemy) by 3 (Guest Referee: IMT/ARMY: Jer Bear).

IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #22 decked ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott at 28:41 (Spear) by 3 (Guest Referee: IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #18).
IMT/GOAT: Assassin 2 won over IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #10 at 27:35 (Spear) by 3 (Guest Referee: ARMY/IMT: "Hardcore Goddess" Rebelle Vicious).
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers annihilated ARMY/IMT: "Suicide King" Leroy Gamble at 55:07 (Ultraviolent Boot) by 1.

Card 13: Held in Bucharest (Attendance: 455)

IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #2 beat ARMY/IMT: "Disposable Hero" Rocco Carnage at 28:13 (Spear) by 3 (Guest Referee: IMT/GOAT: Assassin 5).
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb over Donald Trump at 4:58 (Disqualification: razor in boot).
ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott drew ARMY/IMT: "Patriarch of Violence" Kelvin Black at 4:59 (Double Count Out).
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb bested Texas Sheriff #1 at 2:18 (Turnbuckle Smash) by 126.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers outmuscled ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb at 16:48 (Ultraviolent Boot) by 9.

Card 14: Held in Antwerp (Attendance: 730)

ARMY/IMT: "El Loco" Miguel Juarez beat ARMY/IMT: "Disposable Hero" Rocco Carnage at 27:02 (Loco-Motive) by 2.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb destroyed Wrestling Baby #2 at 4:34 (Arm Drag Takedown) by 75.
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #14 bested ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott at 27:44 (Spear) by 3 (Guest Referee: VIRUS: Machine Gun Karl Anderson).
ARMY/IMT: "Hardcore Goddess" Rebelle Vicious destroyed IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #3 at 27:27 (Vicious Moonsault) by 3 (Guest Referee: VIRUS: Quinn Guzzy).
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers won over ARMY/IMT: "Hood Boss" Rembrandt Halsted at 42:44 (Ultraviolent Boot) by 5.

Card 15: Held in Shanghai (Attendance: 845)

Central title: IMT/GOAT: Assassin 4 overpowered ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks at 22:34 (Spear) by 6.
ARMY/IMT: "Half-Blind Brawler" Otis Bascomb annihilated VENOM/911: Mr. Stan Lee at 0:18 (Knockout Punch) by 142.
ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott bested Oscar Goldman at 1:57 (Spinning Back Fist) by 75 (non-title).
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #22 pinned IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #16 at 27:10 (Spear) by 3 (Guest Referee: Thomas Sullivan Magnum).
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers won over ARMY/IMT: "Afropunk" Nat Jordan at 46:31 (Ultraviolent Boot) by 5.

Card 16: Held in Buffalo (Attendance: 552)

ARMY/IMT: "Hardcore Goddess" Rebelle Vicious pinned ARMY/IMT: "Pitbull" Kordell Sparks at 28:17 (Vicious Moonsault) by 4.
ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott beat ARMY/IMT: "Human Snuff Film" Malcolm Gore at 28:55 (No Laughing Matter) by 1.
ARMY/IMT: "Urban Disciple" Joker Skott drew IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #3 at 4:56 (Double Disqualification).
IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #14 beat IMT/GOAT: The Grappling God Gerald Robinson #8 at 28:06 (Spear) by 5.
Main event: ARMY/IMT: "Death Trooper" Wardell Byers overpowered ARMY/IMT: Sugar Skull Papa at 35:10 (Ultraviolent Boot) by 5.

Battle Royal: Held in Midtown (Attendance: 447)

ARMY/IMT: "Psychopathic" Buddy Carver got $1,000 when ARMY/IMT: "Cold-Blooded" Shane Hatchett flung him between the ropes.
ARMY/IMT: "Cold-Blooded" Shane Hatchett won the XWL battle royal and the $30,000 prize.

Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us
Entire site contents copyright 2020 Worlds Unlimited, Inc. All rights reserved.