IWA RESULTS
Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us

OLD SCHOOL LEAGUE

BULLETIN #232 -- JULY 2020

Card 1: Held at the Fort Worth Convention Center (Attendance: 17,725)

EDGE/ROT: The Third outmuscled SOS: Garth String at 28:59 (Doomsday) by 4.
SOS: Large Lars De Jung over Phil "The Piledriver" Bunson at 10:03 (Disqualification: pushed ref) (non-title).
American title: EDGE/ROT: Dirty outmuscled EDGE/ROT: The Sixth at 28:07 (Dirty Bomb) by 1.

SOS: Ecrof Ria Eht Nioj beat Sr. Gato Loco at 3:28 (Back Elbow Smash) by 92 (non-title).
EDGE/ROT: The Fourth tied SOS: Gill T (Time Limit).
EDGE/ROT: The Abbot beat SOS: Large Lars De Jung at 28:22 (Absolution) by 1.
SOS: Greed overpowered SOS: Luchador Blood #4 at 27:01 (Jackpot) by 2.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones* destroyed SOS: Sundown* and Lifeguard Wade at 20:57 (Irma Genius) by 8.
Main event: SOS: Large Lars De Jung overpowered SOS: Ecrof Ria Eht Nioj at 43:21 (Stunner) by 1.

Card 2: Held at the Los Angeles Memorial Sports Arena (Attendance: 26,581)

EDGE/ROT: The Second annihilated SOS: Gary String at 29:54 (Doomsday) by 4.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj over Phil "The Piledriver" Bunson at 6:48 (Disqualification: used powder) (non-title).
EDGE/ROT: The Abbot overpowered Gorgeous Hemingway at 1:47 (Ankle Lock) by 104.
SOS: Scott Commodity over Sr. Gato Loco at 7:51 (Count Out).
EDGE/ROT: The Eighth outmuscled EDGE/ROT: The Fourth at 27:21 (Doomsday) by 4.
EDGE/ROT: The Abbot destroyed TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 4:36 (Flying Dropkick) by 96.
SOS: Sir Irving U. Aloss outmuscled SOS: Dark Messyer at 28:22 (Stunner) by 5.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones* overpowered SOS: Breaker Kibbey and Lifeguard Daron* at 24:31 (Irma Genius) by 8.
Main event: EDGE/ROT: The Second beat SOS: Large Lars De Jung at 52:25 (Doomsday) by 1.

Card 3: Held at the D.C. Armory (Attendance: 28,855)

SOS: Shonuff Killer won over EDGE/ROT: The Second at 27:05 (Stunner) by 5 (non-title).
SOS: Scott Commodity beat Phil "The Piledriver" Bunson at 4:02 (Hammerlock) by 112.
SOS: Large Lars De Jung destroyed Gorgeous Hemingway at 0:57 (Hammerlock) by 106 (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 annihilated Sr. Gato Loco at 6:58 (Headbutt) by 94.
SOS: Luchador Blood #11 pinned EDGE/ROT: The Fourth at 27:18 (Stunner) by 2.
EDGE/ROT: The Abbot destroyed Jorge of the Urban Jungle at 2:37 (Flying Dropkick) by 80.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj annihilated Jorge of the Urban Jungle at 2:06 (Back Elbow Smash) by 80 (non-title).
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones* annihilated SOS: Jim Mentten* and Gill T at 19:06 (Irma Genius) by 6.
Main event: EDGE/ROT: The Third won over EDGE/ROT: The Second at 58:36 (Doomsday) by 1.

Card 4: Held at the Lubbock Municipal Coliseum (Attendance: 23,035)

EDGE/ROT: The Second decked SOS: Large Lars De Jung at 29:16 (Doomsday) by 1.
SOS: Luchador Blood #1 beat Phil "The Piledriver" Bunson at 0:32 (Headbutt) by 112.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj destroyed Gorgeous Hemingway at 1:10 (Hammerlock) by 106 (non-title).
SOS: Large Lars De Jung beat SOS: Oma Gerd at 28:55 (Stunner) by 4.
EDGE/ROT: The Fourth pinned SOS: Luchador Blood #20 at 28:30 (Doomsday) by 4.
SOS: Shonuff Killer annihilated SOS: Large Lars De Jung at 15:03 (Stunner) by 6 (non-title).
SOS: Scott Commodity annihilated Jorge of the Urban Jungle at 5:17 (Hammerlock) by 82.
SOS: Irma Gerd* and Geronimo Jones annihilated EDGE/ROT: Uno and Dos* at 18:36 (Irma Genius) by 8.
Main event: EDGE/ROT: The Third beat EDGE/ROT: The Fourth at 28:38 (Doomsday) by 5.

Card 5: Held at the UIC Pavilion (Attendance: 24,214)

EDGE/ROT: The Second drew EDGE/ROT: X-Danger at 7:19 (Double Disqualification).
EDGE/ROT: The Abbot outmuscled Tom Thompson at 4:13 (Ankle Lock) by 101.
SOS: Scott Commodity pinned Gorgeous Hemingway at 1:48 (Palm Strike) by 107.
EDGE/ROT: The Abbot over Kevin Thanatos at 6:07 (Count Out).
SOS: Irma Gerd defeated SOS: Sir Irving U. Aloss at 28:01 (Irma Genius) by 1.
SOS: Shonuff Killer defeated TBZ: Silver Falcon at 12:01 (Stunner) by 18.
SOS: Luchador Blood #1 defeated Jorge of the Urban Jungle at 5:34 (Headbutt) by 82.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones* overpowered EDGE/ROT: The Big Ryebowski* and Super Rye at 29:57 (Irma Genius) by 4.
Main event: EDGE/ROT: The Third beat EDGE/ROT: The Fifth at 44:20 (Doomsday) by 4.

Card 6: Held at the Oakland Convention Center (Attendance: 27,971)

EDGE/ROT: The Second tied SOS: Gluttony at 5:28 (Double Disqualification).
SOS: Large Lars De Jung bested Tom Thompson at 2:22 (Hammerlock) by 103 (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 overpowered Gorgeous Hemingway at 3:16 (Headbutt) by 70.
SOS: Large Lars De Jung annihilated Kevin Thanatos at 6:55 (Back Elbow Smash) by 80 (non-title).
EDGE/ROT: The Third tied EDGE/ROT: The 4th Disciple at 3:15 (No Contest).
SOS: Ox Cutter destroyed SOS: Large Lars De Jung at 28:07 (Stunner) by 3.
EDGE/ROT: The Sixth outmuscled SOS: Rash at 6:32 (Doomsday) by 44.
EDGE/ROT: The Seventh, The Eighth, and The Ninth* bested SOS: Garth String, Count Onlosing, and Luchador Blood #13* at 29:15 (Doomsday) by 3.
Main event: EDGE/ROT: The Third decked SOS: Greed at 31:30 (Doomsday) by 4.

Card 7: Held at the Asheville Civic Center Complex (Attendance: 22,694)

Mid Atlantic title: SOS: Grand Slam Barney overpowered EDGE/ROT: The Second at 28:42 (Stunner) by 1.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj won over Tom Thompson at 1:35 (Hammerlock) by 103 (non-title).
EDGE/ROT: The Abbot beat C. Driftwood at 1:24 (Hammerlock) by 107.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj outmuscled Kevin Thanatos at 3:45 (Back Elbow Smash) by 80 (non-title).
EDGE/ROT: The Third overpowered SOS: Large Lars De Jung at 27:29 (Doomsday) by 2.
SOS: Polish Power Jakub Pavlik destroyed SOS: Large Lars De Jung at 27:52 (Stunner) by 3.
EDGE/ROT: The Sixth destroyed SOS: Lozen Brown at 16:01 (Doomsday) by 7.
EDGE/ROT: The Seventh*, The Eighth, and The Ninth overpowered Eddie "Brick" Bogner, Werebat, and Quake* at 4:41 (Back Elbow Smash) by 98.
Main event: EDGE/ROT: The Sixth pinned EDGE/ROT: The Third at 33:04 (Doomsday) by 3.

Card 8: Held at the Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum (Attendance: 22,678)

EDGE/ROT: The Second bested SOS: Flash Gambello at 21:42 (Doomsday) by 8.
SOS: Scott Commodity destroyed Tom Thompson at 4:31 (Palm Strike) by 104.
SOS: Large Lars De Jung over C. Driftwood at 5:11 (Count Out) (non-title).
SOS: Scott Commodity won over Kevin Thanatos at 4:54 (Hammerlock) by 82.
EDGE/ROT: The Third decked SOS: Ezra Grey at 27:48 (Doomsday) by 5.
SOS: Large Lars De Jung destroyed SOS: Greed at 29:52 (Stunner) by 2.
EDGE/ROT: The Sixth decked SOS: Geronimo Jones at 27:12 (Doomsday) by 3.
SOS: Javy Jaggar, Luchador Blood #18, and Luchador Blood #3* defeated EDGE/ROT: Rye 1*, Rye 2, and Rye 3 at 28:57 (The Five Hole) by 3.
Main event: EDGE/ROT: The Sixth bested EDGE/ROT: Skillz at 38:25 (Doomsday) by 1.

Card 9: Held at the Hammerstein Ballroom (Attendance: 17,358)

EDGE/ROT: The Second beat SOS: Preston James at 27:33 (Doomsday) by 3.
SOS: Luchador Blood #1 decked Tom Thompson at 3:20 (Hammerlock) by 101.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj over C. Driftwood at 4:15 (Count Out) (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 over Kevin Thanatos at 7:42 (Count Out).
EDGE/ROT: The Third decked TBZ: Silver Falcon at 10:21 (Doomsday) by 14.
SOS: Large Lars De Jung beat Jorge of the Urban Jungle at 1:43 (Back Elbow Smash) by 80 (non-title).
SOS: Sir Irving U. Aloss overpowered EDGE/ROT: Tres at 28:02 (Stunner) by 1.
SOS: Dark Messyer, Luchador Blood #20, and Luchador Blood #6* defeated EDGE/ROT: Rye 1*, Rye 2, and Rye 3 at 27:17 (The Cross Check) by 5.
Main event: EDGE/ROT: The Sixth won over TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 13:56 (Flying Dropkick) by 96.

Card 10: Held at Market Square Arena (Attendance: 22,409)

EDGE/ROT: The Second destroyed EDGE/ROT: Super Rye at 28:21 (Doomsday) by 1.
EDGE/ROT: The Abbot overpowered Werebat at 4:44 (Hammerlock) by 118.
SOS: Scott Commodity bested C. Driftwood at 2:24 (Crescent Kick) by 108.
EDGE/ROT: The Abbot over Terrence France at 5:01 (Count Out).
Central States title: SOS: Wrath defeated EDGE/ROT: The Third at 28:10 (Revenge is Sweet) by 1.

SOS: Sir Irving U. Aloss pinned SOS: Large Lars De Jung at 27:12 (Stunner) by 2.
SOS: Sir Irving U. Aloss pinned SOS: Luchador Blood #17 at 28:58 (Stunner) by 3.
SOS: Shane Gretsky, Luchador Blood #17, and Luchador Blood #2* destroyed EDGE/ROT: Rye 1*, Rye 2, and Rye 3 at 29:23 (The Slap Shot) by 5.
Main event: EDGE/ROT: The Sixth beat SOS: Sir Irving U. Aloss at 56:23 (Doomsday) by 3.

Card 11: Held at the Disney-MGM Studios Theme Park (Attendance: 23,423)

EDGE/ROT: The Second drew SOS: Luchador Blood #1 (Time Limit).
SOS: Large Lars De Jung over Werebat at 8:50 (Count Out) (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 bested C. Driftwood at 2:58 (Crescent Kick) by 108.
SOS: Large Lars De Jung destroyed Terrence France at 1:06 (Back Elbow Smash) by 126 (non-title).
EDGE/ROT: The Third overpowered SOS: Minton DaBox at 27:33 (Doomsday) by 4.
TV title: SOS: The Average Mexican decked SOS: Large Lars De Jung at 19:09 (Stunner) by 7.

Georgia title: SOS: Luchador Blood #8 bested SOS: Sir Irving U. Aloss at 27:54 (Stunner) by 1.

TV Six-man titles: SOS: Zitz*, Luchador Blood #4, and Luchador Blood #7 outmuscled EDGE/ROT: Rye 1*, Rye 2, and Rye 3 at 20:55 (Zigga Zig Ah) by 9.

Main event: EDGE/ROT: The Sixth pinned EDGE/ROT: The First at 37:44 (Doomsday) by 5.

Card 12: Held at the Palace of Auburn Hills (Attendance: 28,588)

SOS: Luchador Blood #19 outmuscled EDGE/ROT: The Second at 29:06 (Stunner) by 1.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj over Werebat at 11:46 (Count Out) (non-title).
EDGE/ROT: The Abbot outmuscled The Shaman at 1:35 (Palm Strike) by 126.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj annihilated Terrence France at 0:23 (Back Elbow Smash) by 126 (non-title).
EDGE/ROT: The Third annihilated SOS: Lifeguard Daron at 28:05 (Doomsday) by 5.
EDGE/ROT: The Sixth annihilated SOS: Large Lars De Jung at 28:32 (Doomsday) by 5.
EDGE/ROT: The Sixth destroyed EDGE/ROT: Rye 2 at 17:59 (Doomsday) by 9.
SOS: Rash*, Luchador Blood #19, and Luchador Blood #5 outmuscled EDGE/ROT: Rye 1*, Rye 2, and Rye 3 at 23:58 (Intense Itching) by 7.
Main event: EDGE/ROT: The Sixth bested SOS: Ox Cutter at 29:21 (Doomsday) by 2.

Card 13: Held at the Lost Battalion Hall (Attendance: 23,670)

EDGE/ROT: The Abbot defeated Clint "The Great" Greenfield at 4:52 (Flying Dropkick) by 65.
SOS: Scott Commodity won over Werebat at 4:55 (Crescent Kick) by 119.
SOS: Large Lars De Jung won over The Shaman at 0:54 (Ankle Lock) by 126 (non-title).
SOS: Scott Commodity overpowered Terrence France at 1:43 (Hammerlock) by 128.
EDGE/ROT: The Third tied EDGE/ROT: The Seventh at 2:28 (Double Count Out).
SOS: Polish Power Jakub Pavlik defeated TBZ: Silver Falcon at 12:00 (Stunner) by 15 (Guest Referee: SOS/PERFECT: Gani Savage).
EDGE/ROT: The Sixth defeated SOS: Luchador Blood #14 at 19:45 (Stunner) by 11.
EDGE/ROT: The Seventh, The Eighth*, and The Ninth won over SOS: Pimple*, Grand Slam Barney, and Luchador Blood #16 at 27:47 (Doomsday) by 2.
Main event: EDGE/ROT: The Sixth bested SOS: Polish Power Jakub Pavlik at 39:41 (Doomsday) by 2 (alliance championship).

Card 14: Held at Knickerbocker Arena (Attendance: 20,301)

SOS: Large Lars De Jung defeated Clint "The Great" Greenfield at 6:55 (Back Elbow Smash) by 65 (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 decked Werebat at 4:26 (Crescent Kick) by 119.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj bested The Shaman at 0:38 (Ankle Lock) by 126 (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 over Terrence France at 3:04 (Count Out).
EDGE/ROT: The Third decked SOS: Luchador Blood #10 at 28:11 (Doomsday) by 2.
TBZ: Silver Falcon pinned TBABIT: Johnny London at 5:30 (Cross-Armbar) by 97.
EDGE/ROT: The Sixth destroyed SOS: Luchador Blood #5 at 5:47 (Doomsday) by 45.
SOS: Alabama Doink, Second Sierra, and Luchador Blood #15 tied EDGE/ROT: The Seventh, The Eighth, and The Ninth at 6:06 (Double Count Out).
Main event: EDGE/ROT: The Sixth beat SOS: Scott Commodity at 41:08 (Doomsday) by 3.

Card 15: Held at the USF Sun Dome (Attendance: 24,853)

SOS: Ecrof Ria Eht Nioj overpowered Clint "The Great" Greenfield at 4:04 (Back Elbow Smash) by 65 (non-title).
EDGE/ROT: The Abbot decked Double Jones at 2:50 (Flying Dropkick) by 92.
SOS: Scott Commodity won over The Shaman at 2:37 (Headbutt) by 126.
SOS: Sir Irving U. Aloss overpowered TBABIT: Amazing Fred at 1:56 (Back Elbow Smash) by 98 (USF Sun Dome).
EDGE/ROT: The Third outmuscled SOS: Luchador Blood #2 at 18:06 (Doomsday) by 7.
SOS: Prejudice outmuscled TBZ: Silver Falcon at 19:37 (And Zombies) by 9.
SOS: Garth String and S.A.T. Santiago Garcia over TBABIT: "Pepper" Jack Cheese and "Nice Guy" Kant Deal at 3:07 (Disqualification: used steel chair).
EDGE/ROT: The Seventh, The Eighth, and The Ninth* pinned SOS: "Pistol" Pez Dispenser, Oscar, and Luchador Blood #14* at 19:25 (Doomsday) by 6.
Main event: EDGE/ROT: The Sixth bested SOS: Ultimate Ninja II at 43:23 (Doomsday) by 1.

Card 16: Held at The Dome of Deletion at the Hardy Compound (Attendance: 18,657)

SOS: Scott Commodity over Clint "The Great" Greenfield at 18:20 (Count Out).
SOS: Large Lars De Jung won over Double Jones at 4:32 (Back Elbow Smash) by 92 (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 won over The Shaman at 3:06 (Shoulder Breaker) by 121.
Pacific Northwest title: EDGE/ROT: John Blaze annihilated SOS: Greed at 24:43 (Tical) by 7.

EDGE/ROT: Skillz bested SOS: Large Lars De Jung at 27:36 (Curb Stomp) by 4.
SOS: Wrath beat TBZ: Silver Falcon at 9:07 (Revenge is Sweet) by 15 (Guest Referee: SOS: Lifeguard Daron).
SOS: Irma Gerd* and Geronimo Jones beat SOS: Garth String and S.A.T. Santiago Garcia* at 19:47 (Irma Genius) by 6.
EDGE/ROT: The Seventh, The Eighth, and The Ninth* annihilated SOS: Cochise Smith*, Lust, and Luchador Blood #12 at 29:01 (Doomsday) by 4.
Main event: SOS: Shonuff Killer defeated EDGE/ROT: The Sixth at 33:27 (Stunner) by 1.

Card 17: Held at the Manhattan Center (Attendance: 21,840)

SOS: Luchador Blood #1 over Clint "The Great" Greenfield at 27:52 (Count Out).
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj outmuscled Double Jones at 4:36 (Back Elbow Smash) by 92 (non-title).
EDGE/ROT: The Abbot pinned Preston Keys at 3:46 (Flying Dropkick) by 82.
EDGE/ROT: The Fifth tied EDGE/ROT: Genius at 7:08 (Double Count Out).
EDGE/ROT: Skillz overpowered SOS: Envy at 17:25 (Curb Stomp) by 7.
SOS: Sir Irving U. Aloss overpowered TBZ: Silver Falcon at 18:02 (Stunner) by 14.
EDGE/ROT: Uno and Dos over Eddie "Brick" Bogner and Quake at 7:21 (Disqualification: refused to break choke).
EDGE/ROT: The Seventh*, The Eighth, and The Ninth bested EDGE/ROT: Rye 1, Rye 2*, and Rye 3 at 22:42 (Doomsday) by 9.

Card 18: Held at Caesars Palace (Attendance: 15,848)

EDGE/ROT: The Abbot overpowered Eddie "Brick" Bogner at 0:18 (Palm Strike) by 127.
SOS: Scott Commodity defeated Double Jones at 2:02 (Hammerlock) by 94.
SOS: Large Lars De Jung bested Preston Keys at 5:27 (Back Elbow Smash) by 82 (non-title).
SOS: Large Lars De Jung destroyed EDGE/ROT: The Fifth at 27:28 (Stunner) by 2.
EDGE/ROT: Skillz bested SOS: Zitz at 19:32 (Curb Stomp) by 6.
EDGE/ROT: Tres decked TBZ: Silver Falcon at 15:18 (Doomsday) by 13.
EDGE/ROT: The Big Ryebowski* and Super Rye bested Eddie "Brick" Bogner* and Quake at 1:34 (Flying Dropkick) by 100.

Card 19: Held at the Greensboro Coliseum Complex (Attendance: 17,750)

SOS: Large Lars De Jung destroyed Eddie "Brick" Bogner at 1:02 (Ankle Lock) by 127 (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 decked Double Jones at 3:24 (Headbutt) by 94.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj beat Preston Keys at 4:08 (Back Elbow Smash) by 82 (non-title).
EDGE/ROT: The Fifth overpowered TBZ: Silver Falcon at 21:00 (Doomsday) by 10.
EDGE/ROT: Skillz annihilated SOS: Sundown at 18:28 (Curb Stomp) by 6.
Stampede title: SOS: Polish Power Jakub Pavlik beat TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 4:38 (Back Elbow Smash) by 96.

SOS: Ezra Grey and Preston James* won over TBABIT: "Pepper" Jack Cheese and "Nice Guy" Kant Deal* at 7:58 (Ankle Lock) by 58.

Card 20: Held at the Spectrum (Attendance: 20,168)

SOS: Ecrof Ria Eht Nioj beat Eddie "Brick" Bogner at 2:36 (Ankle Lock) by 127 (non-title).
SOS: Ultimate Ninja II beat EDGE/ROT: The First at 27:58 (Stunner) by 4.
SOS: Scott Commodity over Preston Keys at 6:34 (Disqualification: used brass knuckles).
EDGE/ROT: The Fifth beat SOS: Envy at 29:43 (Doomsday) by 1 (Extreme championship).
EDGE/ROT: Skillz pinned SOS: Cochise Smith at 28:22 (Curb Stomp) by 5.
SOS: Prejudice overpowered TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 2:05 (Ankle Lock) by 96.
SOS: Wrath and Clutch Steinberg* destroyed TBABIT: "Pepper" Jack Cheese and "Nice Guy" Kant Deal* at 6:04 (Fallaway Slam) by 66.

Card 21: Held at Madison Square Garden (Attendance: 22,784)

SOS: Scott Commodity bested Eddie "Brick" Bogner at 2:33 (Headbutt) by 127.
EDGE/ROT: The First drew SOS: Large Lars De Jung (Time Limit).
SOS: Luchador Blood #1 over Preston Keys at 3:41 (Disqualification: pushed ref).
EDGE/ROT: The Fifth tied SOS: First Sierra at 1:35 (Double Disqualification).
EDGE/ROT: Skillz destroyed EDGE/ROT: Uno at 21:40 (Curb Stomp) by 6.
SOS: Shane Gretsky destroyed TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 1:36 (Shoulder Breaker) by 91.
TV Tag-team titles: SOS: Gluttony* and S.A.T. Mateo Hernandez won over TBABIT: "Pepper" Jack Cheese* and "Nice Guy" Kant Deal at 4:54 (Fallaway Slam) by 70.

Card 22: Held at the MGM Grand Garden Arena (Attendance: 16,758)

SOS: Luchador Blood #1 outmuscled Eddie "Brick" Bogner at 1:34 (Shoulder Breaker) by 122.
SOS: Javy Jaggar won over EDGE/ROT: The First at 27:10 (The Five Hole) by 1.
EDGE/ROT: The Abbot beat Albert R. Flint at 5:18 (Flying Dropkick) by 70.
EDGE/ROT: The Fifth drew SOS: Alabama Doink at 12:10 (Double Count Out).
EDGE/ROT: Skillz decked EDGE/ROT: Rye 3 at 16:41 (Curb Stomp) by 10.
SOS: Oscar won over TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 2:38 (Cross-Armbar) by 92.
SOS: Breaker Kibbey* and Lifeguard Daron destroyed TBABIT: "Pepper" Jack Cheese* and "Nice Guy" Kant Deal at 5:30 (Ankle Lock) by 58.

Card 23: Held at the Riverside Centroplex (Attendance: 17,234)

EDGE/ROT: The Abbot bested Mr. Grifter at 2:35 (Absolution) by 190.
EDGE/ROT: The First bested SOS: Second Sierra at 29:21 (Doomsday) by 2.
SOS: Large Lars De Jung over Albert R. Flint at 14:25 (Disqualification: refused to break choke) (non-title).
Extreme title: SOS: S.A.T. Mateo Hernandez overpowered EDGE/ROT: The Fifth at 28:15 (Backbreaker) by 2.

EDGE/ROT: Skillz destroyed SOS: Luchador Blood #16 at 6:41 (Curb Stomp) by 44.
SOS: Jim Mentten annihilated TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 3:53 (Fallaway Slam) by 91.
EDGE/ROT: Uno* and Dos annihilated TBABIT: "Pepper" Jack Cheese* and "Nice Guy" Kant Deal at 6:13 (Ankle Lock) by 58.

Card 24: Held at the Mobile Civic Center (Attendance: 18,987)

SOS: Large Lars De Jung pinned Mr. Grifter at 2:40 (Back Elbow Smash) by 101 (non-title).
EDGE/ROT: The First won over SOS: Breaker Kibbey at 27:31 (Doomsday) by 4.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj over Albert R. Flint at 4:26 (Disqualification: manager in ring) (non-title).
EDGE/ROT: The Fifth destroyed SOS: Lust at 28:33 (Doomsday) by 1.
EDGE/ROT: Skillz won over SOS: Luchador Blood #7 at 18:09 (Curb Stomp) by 6.
EDGE/ROT: Dos defeated TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 2:37 (Fallaway Slam) by 91.
EDGE/ROT: The Big Ryebowski and Super Rye* annihilated TBABIT: "Pepper" Jack Cheese* and "Nice Guy" Kant Deal at 7:46 (Ankle Lock) by 62.

Card 25: Held at Kawasaki Stadium (Attendance: 21,117)

SOS: Ecrof Ria Eht Nioj bested Mr. Grifter at 4:23 (Back Elbow Smash) by 101 (non-title).
EDGE/ROT: The First decked SOS: LE Williams at 27:10 (Doomsday) by 3.
SOS: Scott Commodity bested Albert R. Flint at 2:46 (Hammerlock) by 72.
EDGE/ROT: The Ninth won over EDGE/ROT: The Fifth at 28:35 (Doomsday) by 1.
EDGE/ROT: The Abbot over Mr. Brittle at 28:53 (Count Out).
SOS: Luchador Blood #15 decked TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 6:39 (Crescent Kick) by 92.
TBABIT: "Road Trip Buddy" Phil Lee and EDGE: "Queen City" Char Lot* decked TBABIT: Outcaster of Demons and EDGE: Angelic Kitty Cat* at 27:59 (Gorilla Press Slam) by 1 (international tag championship).

Card 26: Held at the DCU Center (Attendance: 24,720)

SOS: Scott Commodity beat Mr. Grifter at 1:27 (Hammerlock) by 103.
EDGE/ROT: The Big Ryebowski won over EDGE/ROT: The First at 28:56 (Doomsday) by 1.
SOS: Luchador Blood #1 outmuscled Albert R. Flint at 2:50 (Headbutt) by 72.
EDGE/ROT: The Fifth pinned SOS: Luchador Blood #12 at 29:34 (Doomsday) by 3.
SOS: Large Lars De Jung overpowered Mr. Brittle at 1:12 (Back Elbow Smash) by 104 (non-title).
SOS: Luchador Blood #6 outmuscled TBABIT: "Righteous" Justice Washington at 5:34 (Turnbuckle Smash) by 91.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones over TBABIT: "Pepper" Jack Cheese and "Nice Guy" Kant Deal at 3:37 (Disqualification: hit ref).

Card 27: Held at the Sunflower State Expocentre (Attendance: 24,484)

SOS: Luchador Blood #1 won over Mr. Grifter at 2:43 (Backbreaker) by 168.
SOS: Luchador Blood #18 defeated EDGE/ROT: The First at 29:21 (Stunner) by 1.
EDGE/ROT: The Abbot over Quake at 6:47 (Count Out).
EDGE/ROT: The Fifth pinned SOS: Luchador Blood #3 at 27:48 (Doomsday) by 2.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj beat Mr. Brittle at 4:04 (Back Elbow Smash) by 104 (non-title).
SOS: Ox Cutter destroyed SOS: Greed at 28:03 (Stunner) by 5.
SOS: Irma Gerd* and Geronimo Jones won over SOS: Ezra Grey* and Preston James at 20:13 (Irma Genius) by 8.

Card 28: Held at the beach in Huntington Beach (Attendance: 28,293)

EDGE/ROT: The Abbot over Lord Arduous at 27:19 (Disqualification: tied opponent up).
Western States title: SOS: Luchador Blood #9 defeated EDGE/ROT: The First at 19:36 (Stunner) by 6.

SOS: Large Lars De Jung beat Quake at 1:19 (Stunner) by 124 (non-title).
EDGE/ROT: The Fourth drew EDGE/ROT: Bobby Digital at 5:18 (No Contest).
SOS: Scott Commodity decked Mr. Brittle at 4:48 (Hammerlock) by 106.
EDGE/ROT: The Sixth decked SOS: Sloth at 29:34 (Doomsday) by 5.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones* decked SOS: Prejudice* and Lozen Brown at 23:10 (Irma Genius) by 6.

Card 29: Held at the Norfolk Scope (Attendance: 18,368)

SOS: Large Lars De Jung beat Lord Arduous at 6:02 (Back Elbow Smash) by 77 (non-title).
EDGE/ROT: The Abbot won over James Adams III at 2:37 (Flying Dropkick) by 80.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj defeated Quake at 4:02 (Stunner) by 123 (non-title).
SOS: Large Lars De Jung overpowered EDGE/ROT: The Fourth at 27:22 (Stunner) by 3.
SOS: Luchador Blood #1 decked Mr. Brittle at 2:45 (Headbutt) by 106.
SOS: Greed outmuscled SOS: Pimple at 6:56 (Jackpot) by 37.
SOS: Irma Gerd* and Geronimo Jones annihilated SOS: Envy* and Minton DaBox at 21:04 (Irma Genius) by 8.

Card 30: Held at the Stampede Corral (Attendance: 24,915)

SOS: Ecrof Ria Eht Nioj pinned Lord Arduous at 1:50 (Back Elbow Smash) by 77 (non-title).
SOS: Large Lars De Jung destroyed James Adams III at 2:37 (Stunner) by 177 (non-title).
SOS: Scott Commodity beat Quake at 1:42 (Headbutt) by 106.
EDGE/ROT: The Fourth defeated TBZ: Silver Falcon at 24:30 (Doomsday) by 9.
SOS: Greed defeated SOS: S.A.T. Santiago Garcia at 27:02 (Jackpot) by 1.
SOS: Count Onlosing won over SOS: Greed at 28:41 (Stunner) by 1.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones drew SOS: Wrath and Clutch Steinberg at 10:49 (Double Disqualification).

Card 31: Held at the MCI Center (Attendance: 26,703)

SOS: Scott Commodity destroyed Lord Arduous at 1:31 (Hammerlock) by 79.
SOS: Ecrof Ria Eht Nioj pinned James Adams III at 1:18 (Stunner) by 176 (non-title).
SOS: Luchador Blood #1 defeated Quake at 3:36 (Shoulder Breaker) by 101.
SOS: "Pistol" Pez Dispenser pinned EDGE/ROT: The Fourth at 29:16 (Cherry Pop Tart) by 4.
SOS: Ultimate Ninja II overpowered SOS: Large Lars De Jung at 29:08 (Stunner) by 4.
SOS: Greed outmuscled SOS: Lifeguard Wade at 29:35 (Jackpot) by 1.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones* decked SOS: Sloth and Flash Gambello* at 13:09 (Irma Genius) by 15 (Guest Referee: SOS/PERFECT: KoKo A. Sap).

Card 32: Held at Maple Leaf Gardens (Attendance: 16,465)

SOS: Luchador Blood #1 defeated Lord Arduous at 6:04 (Headbutt) by 79.
SOS: Scott Commodity pinned James Adams III at 0:25 (Hey-Lo) by 179.
EDGE/ROT: The Abbot outmuscled Sr. Gato Loco at 3:22 (Flying Dropkick) by 92.
Mid South title: SOS: Clutch Steinberg destroyed EDGE/ROT: The Fourth at 27:38 (Backbreaker) by 5.

SOS: Ultimate Ninja II annihilated TBZ: Silver Falcon at 13:56 (Stunner) by 16.
SOS: Greed destroyed EDGE/ROT: Rye 1 at 29:04 (Jackpot) by 1.
SOS: Irma Gerd* and Geronimo Jones destroyed SOS: First Sierra and LE Williams* at 17:30 (Irma Genius) by 8.

Card 33: Held at Baltimore Arena (Attendance: 22,987)

EDGE/ROT: The Abbot won over Phil "The Piledriver" Bunson at 4:47 (Flying Dropkick) by 110.
SOS: Luchador Blood #1 won over James Adams III at 2:23 (Blood Stains) by 178.
SOS: Large Lars De Jung decked Sr. Gato Loco at 2:36 (Back Elbow Smash) by 92 (non-title).
SOS: The Average Mexican pinned EDGE/ROT: The Fourth at 16:04 (Stunner) by 10 (non-title).
TBZ: Silver Falcon defeated TBABIT: "Road Trip Buddy" Phil Lee at 6:50 (Cross-Armbar) by 83.
SOS: Greed outmuscled SOS: Luchador Blood #13 at 28:32 (Jackpot) by 5.
SOS: Irma Gerd and Geronimo Jones* decked SOS: Gluttony and S.A.T. Mateo Hernandez* at 27:44 (Irma Genius) by 4.

Battle Royal: Held at the Worcester Centrum (Attendance: 17,994)

SOS: Ecrof Ria Eht Nioj collected $1,000 when he was hurled onto the apron by EDGE/ROT: The 4th Disciple and EDGE/ROT: Bobby Digital.
SOS: Large Lars De Jung grabbed $1,100 in imaginary money when he was thrown out of the ring by EDGE/ROT: X-Danger.
EDGE/ROT: Bobby Digital snatched $1,200 when EDGE/ROT: The 4th Disciple flung him out of the ring.
EDGE/ROT: X-Danger snatched $1,300 when he got thrown out of the ring by EDGE/ROT: The 4th Disciple.
EDGE/ROT: The 4th Disciple was the winner of the battle royal and its $30,000 prize.

Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us
Entire site contents copyright 2020 Worlds Unlimited, Inc. All rights reserved.