IWA RESULTS
Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us

GLOBAL WRESTLING LEAGUE

BULLETIN #230 -- SUMMER 2018

Card 1 -- Held in Rio de Janiero (Attendance: 25,291)

"Superstar" Shaun Cassidy beat Sentoryu 4 at 2:33 (full nelson) by 105.
Anthony Ibrahim-Jensen bested Knuckles at 5:18 (full nelson) by 91.
Green Arrow outmuscled Thunder Puncher at 7:27 (grapevine) by 65.
Anthony Ibrahim-Jensen decked "The Wrestling Doctor" Dr. Baker at 0:20 (scorpion deathlock) by 139.
Roderick Strong beat Wrestlermeister at 2:14 (turnbuckle smash) by 92 (non-title).
"Awesome" Anthony Hole over Grappling Granpa at 12:51 (disqualification -- used rope to choke).
"The Machine" Mason Clark won over G6 at 27:58 (Rolling Cradle) by 1.
Bobby Fish* and Kyle O'Reilly pinned Tokyo Bullets - Haurichi* and G6 at 10:34 (Chasing the Dragon) by 18.
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark beat "The Pitbull" Preston Clark at 28:29 (Rolling Cradle) by 5.

Card 2 -- Held in Fall River (Attendance: 50,096)

Supernatural Jason McDaniel won over John Romney at 27:16 (Lucky Rabbit's Foot) by 1.
Roderick Strong pinned Knuckles at 3:18 (turnbuckle smash) by 88 (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy defeated Thunder Puncher at 4:48 (atomic drop) by 89.
Anthony Ibrahim-Jensen over Grappling Granpa at 13:37 (disqualification -- loaded elbow pad).
"Awesome" Anthony Hole outmuscled Wrestlermeister at 4:07 (turnbuckle smash) by 90.
"The Machine" Mason Clark overpowered "Awesome" Anthony Hole at 28:34 (Rolling Cradle) by 1.
"The Machine" Mason Clark annihilated "Superstar" Shaun Cassidy at 29:03 (Rolling Cradle) by 3.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over Texas Deputy #3 and Texas Deputy #2 at 15:45 (disqualification -- used powder) (steel cage).
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark decked Young Buck Nick Jackson at 46:32 (Rolling Cradle) by 5.

Card 3 -- Held in Detroit (Attendance: 32,807)

Supernatural Jason McDaniel won over Stan Steve at 10:33 (Lucky Rabbit's Foot) by 12.
"Awesome" Anthony Hole beat Knuckles at 4:45 (turnbuckle smash) by 86.
TH1RTE3N tied "The Machine" Mason Clark (double disqualification).
Anthony Ibrahim-Jensen defeated "The Wrestling Reverend" Reverend Alden at 2:06 (full nelson) by 92.
"Superstar" Anthony Cassidy bested Wrestlermeister at 4:53 (full nelson) by 95.
"Awesome" Anthony Hole won over The Canadian Crippler at 2:47 (turnbuckle smash) by 82.
"The Machine" Mason Clark annihilated Young Buck Matt Jackson at 23:50 (Rolling Cradle) by 6 (non-title).
Bobby Fish* and Kyle O'Reilly decked Texas Deputy #3 and Texas Deputy #1* at 9:38 (Chasing the Dragon) by 26 (hell in a cell).
MAIN EVENT: Odyssey Oz Baker drew "The Machine" Mason Clark (no contest).

Card 4 -- Held in Macao (Attendance: 46,906)

Really Tall Jim pinned Supernatural Jason McDaniel at 27:08 (Country Blumpkin) by 2 *** won the Caribbean title.
"Superstar" Anthony Cassidy outmuscled Knuckles at 6:52 (full nelson) by 91.
TH1RTE3N decked "Superstar" Anthony Cassidy at 29:01 (Luck Number 13) by 3.
Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled Ted Koppel at 3:44 (full nelson) by 82.
Green Arrow outmuscled Wrestlermeister at 5:15 (grapevine) by 88.
"Awesome" Anthony Hole won over Dr. Don Carson, Sr. at 3:53 (turnbuckle smash) by 104.
"Perfect One" Parker Cassidy defeated J C T at 1:33 (belly to belly) by 116.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly* annihilated Fatty the Butcher and Chief Standing Elk* at 11:26 (Chasing the Dragon) by 17.
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark annihilated The Amazing Human Highlight Reel at 44:08 (Rolling Cradle) by 1.

Card 5 -- Held in Hanoi (Attendance: 31,344)

Anthony Ibrahim-Jensen beat Marky "the Sharky" Mako at 4:55 (full nelson) by 93.
Green Arrow annihilated Knuckles at 3:19 (grapevine) by 84.
Roderick Strong annihilated Dark Paladin Damon Black at 19:14 (Strong Hold) by 12.
Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled The Canadian Crippler at 6:15 (full nelson) by 87.
J C T over Wrestlermeister at 9:22 (disqualification -- used rope to choke).
"Awesome" Anthony Hole defeated Douglas Adams at 5:15 (pole ram) by 90.
"Superstar" Anthony Cassidy outmuscled The Canadian Crippler at 3:36 (full nelson) by 87.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over Fatty the Butcher and "Master of the Dragon" Jun Shunchi Wok at 9:08 (disqualification -- used belt to hit opponent).
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark won over G6 at 33:05 (Rolling Cradle) by 1.

Card 6 -- Held in Fort Myers (Attendance: 48,581)

Roderick Strong defeated Marky "the Sharky" Mako at 2:50 (grapevine) by 103 (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy won over Knuckles at 5:52 (full nelson) by 91.
Cardiac Arrest outmuscled Anthony Ibrahim-Jensen at 27:19 (Inverted Spinebuster) by 4.
Anthony Ibrahim-Jensen pinned Dr. Don Carson, Sr. at 4:50 (full nelson) by 109.
"Superstar" Shaun Cassidy defeated Wrestlermeister at 6:02 (full nelson) by 95.
Bobby Fish won over Fatty the Butcher at 8:51 (Fish Hook Deluxe Edition) by 18.
"Superstar" Anthony Cassidy defeated Dr. Don Carson, Sr. at 4:22 (full nelson) by 109.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over Fatty the Butcher and Bob "The Beautiful" Bodybuilder at 14:53 (disqualification -- used rope to choke).
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark defeated John Romney at 35:22 (Rolling Cradle) by 2.

Card 7 -- Held in Destin (Attendance: 8,498)

"Awesome" Anthony Hole won over Marky "the Sharky" Mako at 6:29 (turnbuckle smash) by 88.
Bobby Fish outmuscled "Green Thumb" Tom Dyson at 4:56 (grapevine) by 120.
Cardiac Arrest won over "The Machine" Mason Clark at 29:12 (Inverted Spinebuster) by 1.
Anthony Ibrahim-Jensen beat Green Arrow at 27:39 (Pedigree on Steel Chair) by 4.
TT Taylor pinned Young Buck Nick Jackson at 29:04 (That's Tough, Bro) by 5.
Kyle O'Reilly over Fatty the Butcher at 14:22 (count out).
"Superstar" Anthony Cassidy over Douglas Adams at 14:44 (count out).
Bobby Fish* and Kyle O'Reilly beat Chief Standing Elk and Big John Garvey* at 9:57 (full nelson) by 48.
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark beat Young Buck Matt Jackson at 18:46 (Rolling Cradle) by 6.

Card 8 -- Held in New Haven (Attendance: 16,084)

"Superstar" Anthony Cassidy overpowered Marky "the Sharky" Mako at 3:04 (full nelson) by 93.
"Superstar" Shaun Cassidy over Ivan the Less Terrible at 11:11 (count out).
Roderick Strong defeated Death Dealer Seth Phoenix at 27:47 (Strong Hold) by 2.
Anthony Ibrahim-Jensen annihilated J C T at 1:08 (scorpion deathlock) by 132 (inferno).
Captain Jones destroyed Fazmaster Flex at 1:06 (Brass Knuckle Punch) by 100.
"The Machine" Mason Clark decked "The Fabulous" Richard Hard at 27:32 (Rolling Cradle) by 1.
The American War Veteran defeated "Superstar" Anthony Cassidy at 27:32 (God Bless the USA) by 1.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly* won over Chief Standing Elk and J C T* at 6:44 (overhead toss) by 45.
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark decked Supernatural Jason McDaniel at 32:27 (Rolling Cradle) by 1.

Card 9 -- Held in Tirane (Attendance: 36,074)

Green Arrow bested Marky "the Sharky" Mako at 2:34 (grapevine) by 86.
Anthony Ibrahim-Jensen destroyed Soda Pop Paul at 1:35 (giant swing) by 122.
Death Dealer Seth Phoenix overpowered "The Machine" Mason Clark at 29:22 (Dead Man's Hand) by 2 *** won the TV title.
Anthony Ibrahim-Jensen over Douglas Adams at 12:42 (count out).
Roderick Strong over Jumpin' Jimmy Frye at 7:56 (disqualification -- pushed ref) (non-title).
Bobby Fish outmuscled Chief Standing Elk at 4:23 (grapevine) by 91.
Bobby Fish overpowered "Superstar" Anthony Cassidy at 28:34 (Fish Hook Deluxe Edition) by 5 (ladder) *** won the All-Asian Pacific title.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over The Sheriff and Texas Deputy #2 at 12:37 (count out).
MAIN EVENT: "The Machine" Mason Clark beat "Superstar" Anthony Cassidy at 55:37 (Rolling Cradle) by 3.

Card 10 -- Held in El Paso (Attendance: 31,706)

"Superstar" Shaun Cassidy overpowered Marky "the Sharky" Mako at 3:39 (atomic drop) by 103.
Roderick Strong over Soda Pop Paul at 8:12 (disqualification -- hit ref) (non-title).
Anthony Ibrahim-Jensen annihilated Taco Lucha at 2:54 (Pedigree on Steel Chair) by 176.
Kyle O'Reilly bested Anthony Ibrahim-Jensen at 28:06 (Armageddon) by 4 (falls count anywhere) *** won the Cruiserweight title.
"Awesome" Anthony Hole defeated Jumpin' Jimmy Frye at 4:09 (turnbuckle smash) by 89.
Kyle O'Reilly decked Chief Standing Elk at 4:18 (flying drop kick) by 73.
Green Arrow defeated The Canadian Crippler at 1:41 (grapevine) by 80.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over The Sheriff and Texas Deputy #1 at 14:26 (count out).
MAIN EVENT: Roderick Strong annihilated "The Machine" Mason Clark at 38:59 (Strong Hold) by 4.

Card 11 -- Held in Chicago (Attendance: 43,111)

Young Buck Matt Jackson destroyed Godlike Johnny Phoenix at 28:40 (Contract Killer) by 2.
"Awesome" Anthony Hole beat Soda Pop Paul at 3:03 (pole ram) by 123.
The Man from Laramie beat Taco Lucha at 2:56 (Buckaroo Buster) by 174.
Kyle O'Reilly outmuscled "The Marvelous One" Marv Johnson at 0:33 (flying drop kick) by 114.
"Superstar" Anthony Cassidy destroyed Jumpin' Jimmy Frye at 1:51 (full nelson) by 94.
"Superstar" Shaun Cassidy outmuscled Carl the Old Time Carnival Wrestler at 4:38 (full nelson) by 97.
"Superstar" Shaun Cassidy destroyed The Canadian Crippler at 1:58 (full nelson) by 87.
Stan Steve, Really Tall Jim*, and The American War Veteran won over "The Cleaner" Kenny Omega, Young Buck Nick Jackson, and Young Buck Matt Jackson* at 14:28 (Stan Steve Stunner) by 16 *** won the TV Six-man titles.
MAIN EVENT: Roderick Strong bested Anthony Ibrahim-Jensen at 43:41 (Strong Hold) by 7.

Card 12 -- Held in Bombay (Attendance: 11,566)

Odyssey Oz Baker pinned John Romney at 27:51 (Wizard of Oz) by 2 (non-title).
"Superstar" Anthony Cassidy outmuscled Soda Pop Paul at 1:35 (giant swing) by 122.
Roderick Strong over Taco Lucha at 14:21 (disqualification -- used brass knuckles) (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy won over Mr. Jabroni at 7:41 (full nelson) by 69.
Green Arrow pinned Jumpin' Jimmy Frye at 3:03 (grapevine) by 87.
"Superstar" Shaun Cassidy bested American President Dr. Jack Silverhawk at 3:08 (Cassidy's DDT) by 116.
Green Arrow outmuscled Dr. Don Carson, Sr. at 0:28 (flying drop kick) by 155.
"The Cleaner" Kenny Omega, Young Buck Nick Jackson, and Young Buck Matt Jackson* bested Texas Deputy #3, Texas Deputy #2, and Texas Deputy #1* at 29:09 (One-Winged Angel) by 4 (hell in a cell).
MAIN EVENT: Roderick Strong beat "The Cleaner" Kenny Omega at 33:34 (Strong Hold) by 8.

Card 13 -- Held in Chattanooga (Attendance: 18,647)

Odyssey Oz Baker tied "The Machine" Mason Clark (double disqualification).
Green Arrow annihilated Soda Pop Paul at 1:57 (giant swing) by 118.
"Awesome" Anthony Hole annihilated Taco Lucha at 1:59 (Texas cloverleaf) by 158.
Roderick Strong overpowered "Less is More" Les Moore at 4:35 (turnbuckle smash) by 75 (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy beat Jumpin' Jimmy Frye at 2:25 (pole ram) by 140.
"Superstar" Shaun Cassidy destroyed Cardinal Karl McBride at 2:00 (full nelson) by 80.
"Superstar" Shaun Cassidy bested Dr. Don Carson, Sr. at 4:19 (full nelson) by 109.
Roderick Strong, Bobby Fish, and Kyle O'Reilly* decked Mr. Grapple, The Grammar Hammer*, and The Gambler at 12:50 (overhead toss) by 13.
MAIN EVENT: Roderick Strong defeated Cardiac Arrest at 52:42 (Strong Hold) by 3.

Card 14 -- Held in Charlotte (Attendance: 8,019)

Odyssey Oz Baker destroyed G6 at 29:09 (Wizard of Oz) by 1 (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy beat Soda Pop Paul at 3:40 (full nelson) by 88.
"Superstar" Anthony Cassidy annihilated Taco Lucha at 1:23 (Cassidy's Powerbomb) by 176.
"Awesome" Anthony Hole annihilated "Less is More" Les Moore at 4:34 (turnbuckle smash) by 73.
"Superstar" Anthony Cassidy outmuscled Wakaru Kushiro at 6:00 (full nelson) by 65.
"Superstar" Anthony Cassidy pinned Fr. Bud Perkins at 6:56 (full nelson) by 98.
Green Arrow over Douglas Adams at 11:00 (count out).
Texas Deputy #3, Texas Deputy #2, and Texas Deputy #1 over "The Anvil" Alan Anderson, The Chicago Brawler, and Carl the Old Time Carnival Wrestler at 7:23 (count out).
MAIN EVENT: Roderick Strong destroyed Death Dealer Seth Phoenix at 35:29 (Strong Hold) by 2.

Card 15 -- Held in Syracuse (Attendance: 30,071)

Roderick Strong bested Marcus 'Titan' Johansson at 19:37 (Strong Hold) by 14.
Anthony Ibrahim-Jensen destroyed The Thrillseeker Chance McGrath at 20:22 (Pedigree on Steel Chair) by 6.
Green Arrow pinned Taco Lucha at 0:49 (big splash) by 151.
"Superstar" Anthony Cassidy beat "Less is More" Les Moore at 3:05 (full nelson) by 78.
"Superstar" Shaun Cassidy outmuscled Wakaru Kushiro at 6:38 (full nelson) by 65.
Green Arrow overpowered Fr. Bud Perkins at 2:55 (grapevine) by 91.
The American War Veteran beat J C T at 2:14 (airplane spin) by 80.
Stan Steve, Really Tall Jim*, and The American War Veteran won over "The Cleaner" Kenny Omega, Young Buck Nick Jackson*, and Young Buck Matt Jackson at 9:16 (Stan Steve Stunner) by 16 (Six-man title).
MAIN EVENT: Roderick Strong destroyed "Superstar" Shaun Cassidy at 15:15 (Strong Hold) by 7.

Card 16 -- Held in Albany (Attendance: 19,193)

Roderick Strong decked "The Cleaner" Kenny Omega at 24:09 (Strong Hold) by 8.
Young Buck Nick Jackson defeated The Thrillseeker Chance McGrath at 27:56 (Dudebuster DDT) by 4.
"Superstar" Shaun Cassidy bested Taco Lucha at 1:31 (Cassidy's DDT) by 176.
Green Arrow outmuscled "Less is More" Les Moore at 1:47 (big splash) by 130.
"Superstar" Shaun Cassidy over Bubba Lou Ray at 9:55 (disqualification -- hidden spike).
"Superstar" Shaun Cassidy beat Fr. Bud Perkins at 1:48 (full nelson) by 98.
Bobby Fish over J C T at 13:25 (disqualification -- nail file).
Roderick Strong, Bobby Fish, and Kyle O'Reilly* defeated Stan Steve, Really Tall Jim, and The American War Veteran* at 29:35 (Total Elimination) by 1 (elimination chamber) *** won the Six-man titles.
MAIN EVENT: Roderick Strong outmuscled "Rock Hard" Rod Cox at 27:41 (Strong Hold) by 8.

Card 17 -- Held in Bronx (Attendance: 39,714)

"The Machine" Mason Clark defeated "The Cleaner" Kenny Omega at 29:57 (Rolling Cradle) by 4.
Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled Frankie T. at 6:20 (full nelson) by 99.
Kyle O'Reilly annihilated Taco Lucha at 2:14 (flying drop kick) by 114.
"Superstar" Shaun Cassidy destroyed "Less is More" Les Moore at 6:03 (full nelson) by 78.
The Man from Laramie won over El Dorado Kid at 2:56 (slingshot suplex) by 146.
"Superstar" Anthony Cassidy destroyed "The Wrestling Doctor" Dr. Baker at 1:15 (scorpion deathlock) by 139.
Kyle O'Reilly outmuscled J C T at 2:45 (pole ram) by 60.
Stan Steve, Really Tall Jim, and The American War Veteran* annihilated Texas Deputy #3*, Texas Deputy #2, and Texas Deputy #1 at 11:15 (flying drop kick) by 14.

Card 18 -- Held in Lynn (Attendance: 37,452)

G6 overpowered "The Cleaner" Kenny Omega at 28:34 (So Fly) by 3.
Roderick Strong over Frankie T. at 14:03 (disqualification -- loaded elbow pad) (non-title).
Anthony Ibrahim-Jensen won over Barry O'Toole at 2:31 (full nelson) by 91.
Roderick Strong over Mr. Grapple at 15:13 (disqualification -- used powder) (non-title).
The Man from Laramie overpowered The Gambler at 2:20 (Buckaroo Buster) by 148.
"Superstar" Shaun Cassidy destroyed "The Wrestling Doctor" Dr. Baker at 2:25 (scorpion deathlock) by 139.
"Superstar" Shaun Cassidy annihilated Douglas Adams at 6:37 (pole ram) by 93.
Roderick Strong*, Bobby Fish, and Kyle O'Reilly destroyed Tokyo Bullets - Haurichi, Tokyo Bullets - Mitsutoshi*, and G6 at 15:49 (Total Elimination) by 22.

Card 19 -- Held in Yorktown (Attendance: 27,250)

Burning Hammer Bane Blackheart pinned Young Buck Nick Jackson at 21:23 (The Burning Hammer) by 7 *** won the United States title.
"Awesome" Anthony Hole defeated Frankie T. at 0:55 (How Awesome) by 144.
Wyoming Cowboy defeated Barry O'Toole at 0:40 (Western Sunset) by 166.
"Awesome" Anthony Hole outmuscled Mr. Grapple at 7:50 (turnbuckle smash) by 73.
The Man from Laramie outmuscled Buddy Valentine at 3:15 (shoulder breaker) by 112.
"Superstar" Shaun Cassidy won over The Sheriff at 2:07 (full nelson) by 101.
"Superstar" Shaun Cassidy over Firecracker Kid at 11:44 (disqualification -- manager in ring).
Roderick Strong, Bobby Fish, and Kyle O'Reilly over Texas Deputy #3, The Sheriff, and Texas Deputy #1 at 10:06 (count out) (hell in a cell).

Card 20 -- Held in Dallas (Attendance: 35,490)

Magnus 'Atlas' Samuelsson defeated John Romney at 29:04 (The Strength of Atlas) by 1 *** won the Ironman title.
"Superstar" Anthony Cassidy beat Frankie T. at 6:38 (full nelson) by 99.
Roderick Strong outmuscled Barry O'Toole at 5:06 (turnbuckle smash) by 88 (non-title).
"Superstar" Anthony Cassidy destroyed Mr. Grapple at 3:45 (full nelson) by 78.
The Man from Laramie destroyed The Chicago Brawler at 4:43 (atomic drop) by 108.
"Superstar" Shaun Cassidy beat North Korean President Tae Junil at 4:00 (full nelson) by 100.
"Superstar" Shaun Cassidy destroyed Fly Horse Kid at 4:24 (full nelson) by 120.

Card 21 -- Held in Woodsfield (Attendance: 43,706)

"Superstar" Anthony Cassidy won over God Complex Legion Cage at 15:45 (Cassidy's Powerbomb) by 7.
Green Arrow overpowered Frankie T. at 1:26 (Pow Wow Drop) by 138.
"Awesome" Anthony Hole outmuscled Barry O'Toole at 3:28 (turnbuckle smash) by 86.
Green Arrow destroyed Mr. Grapple at 6:50 (grapevine) by 71.
The Man from Laramie annihilated Jimmy Wang-Yang at 6:06 (atomic drop) by 77.
"Superstar" Shaun Cassidy bested The Crippling Chiropractor at 4:03 (full nelson) by 99.
The American War Veteran bested Young Buck Matt Jackson at 28:00 (God Bless the USA) by 4.

Card 22 -- Held in Rock Creek (Attendance: 5,526)

God Complex Legion Cage pinned J C T at 0:38 (Texas cloverleaf) by 120 (invincible match).
"Superstar" Shaun Cassidy decked Frankie T. at 2:25 (full nelson) by 99.
"Superstar" Anthony Cassidy won over Barry O'Toole at 3:20 (full nelson) by 91.
"Superstar" Shaun Cassidy overpowered Mr. Grapple at 5:34 (full nelson) by 78.
The Man from Laramie outmuscled Chief Standing Elk at 0:41 (Buckaroo Buster) by 111.
"Superstar" Anthony Cassidy over Grappling Granpa at 7:09 (disqualification -- manager in ring).
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over Sentoryu 4 and G6 at 9:06 (count out).

Card 23 -- Held in Seville (Attendance: 37,917)

Young Buck Matt Jackson defeated Genetic Freak Justin Stone at 27:17 (Contract Killer) by 2.
Kyle O'Reilly bested Frankie T. at 2:17 (flying drop kick) by 101.
Green Arrow beat Barry O'Toole at 2:54 (Pow Wow Drop) by 166.
"Superstar" Anthony Cassidy destroyed Crusher Joe at 0:39 (avalanche) by 127.
The Man from Laramie annihilated The Sheriff at 5:39 (atomic drop) by 96.
Green Arrow beat Grappling Granpa at 4:50 (grapevine) by 62.
Texas Deputy #2* and Texas Deputy #1 bested The Basket Case Sid Skyscraper and "The Anvil" Alan Anderson* at 19:53 (overhead toss) by 11.

Card 24 -- Held in Rome (Attendance: 6,274)

Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled Smasher McGee at 5:57 (full nelson) by 92.
The Situation Jackson Cross overpowered Young Buck Matt Jackson at 29:37 (Same Ol' Situation) by 5 *** won the Hardcore title.
"Superstar" Shaun Cassidy beat Barry O'Toole at 1:41 (full nelson) by 91.
"Superstar" Shaun Cassidy bested Crusher Joe at 0:23 (avalanche) by 127.
Adam Cole overpowered Fatty the Butcher at 11:37 (Super Kick/Florida Key) by 12.
"Superstar" Shaun Cassidy defeated Grappling Granpa at 1:33 (pole ram) by 129.
Bobby Fish* and Kyle O'Reilly won over "Green Thumb" Tom Dyson and Big John Garvey* at 3:51 (full nelson) by 54.

Card 25 -- Held in Knoxville (Attendance: 38,974)

Roderick Strong beat Smasher McGee at 2:20 (turnbuckle smash) by 89 (non-title).
Anthony Ibrahim-Jensen pinned Rudy G. at 4:17 (full nelson) by 101.
Kyle O'Reilly outmuscled Barry O'Toole at 1:04 (scorpion deathlock) by 168.
"The Machine" Mason Clark pinned The Grammar Hammer at 27:25 (Rolling Cradle) by 2.
Wyoming Cowboy outmuscled Carl the Old Time Carnival Wrestler at 4:34 (Russian sickle) by 103.
Bobby Fish destroyed "Master of the Dragon" Jun Shunchi Wok at 0:32 (Boston crab) by 123.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over Frankie T. and J C T at 10:55 (disqualification -- tied opponent up).

Card 26 -- Held in Florence (Attendance: 35,752)

"Awesome" Anthony Hole destroyed Smasher McGee at 2:32 (turnbuckle smash) by 87.
Roderick Strong outmuscled Rudy G. at 1:37 (turnbuckle smash) by 98 (non-title).
Anthony Ibrahim-Jensen won over "Less is More" Les Moore at 1:41 (full nelson) by 78.
Roderick Strong decked Johann Fiddlesticks at 2:45 (turnbuckle smash) by 95 (non-title).
Young Buck Nick Jackson outmuscled Wyoming Cowboy at 27:33 (Dudebuster DDT) by 2.
Kyle O'Reilly decked "Master of the Dragon" Jun Shunchi Wok at 3:38 (flying drop kick) by 82.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over "The Anvil" Alan Anderson and Fatty the Butcher at 14:56 (disqualification -- hit opponent with microphone).

Card 27 -- Held in La Paz (Attendance: 11,940)

"Superstar" Anthony Cassidy overpowered Smasher McGee at 6:58 (full nelson) by 92.
"Awesome" Anthony Hole overpowered Rudy G. at 5:46 (turnbuckle smash) by 96.
Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled Mr. Grapple at 5:47 (full nelson) by 78.
"Awesome" Anthony Hole outmuscled Johann Fiddlesticks at 1:42 (turnbuckle smash) by 93.
"Superstar" Shaun Cassidy beat Buddy Valentine at 0:32 (choke slam) by 138.
"Superstar" Anthony Cassidy outmuscled "The Wrestling Reverend" Reverend Alden at 5:25 (full nelson) by 92.
TT Taylor and Intolerant Fritz* bested The Man from Laramie* and Wyoming Cowboy at 12:03 (That's Tough, Bro) by 12.

Card 28 -- Held in Hamburg (Attendance: 11,235)

Green Arrow overpowered Smasher McGee at 4:28 (grapevine) by 85.
"Superstar" Anthony Cassidy beat Rudy G. at 1:07 (full nelson) by 101.
Anthony Ibrahim-Jensen pinned Crusher Joe at 2:28 (avalanche) by 127.
"Superstar" Anthony Cassidy pinned Johann Fiddlesticks at 5:16 (full nelson) by 98.
Roderick Strong pinned Fr. Bud Perkins at 6:20 (turnbuckle smash) by 95 (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy won over "The Wrestling Reverend" Reverend Alden at 5:58 (full nelson) by 92.
TT Taylor and Intolerant Fritz drew Roderick Strong and Bobby Fish (no contest) (hardcore).

Card 29 -- Held in Lyons (Attendance: 36,748)

"Superstar" Shaun Cassidy bested Smasher McGee at 2:17 (full nelson) by 92.
Green Arrow outmuscled Rudy G. at 2:57 (big splash) by 153.
Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled Johann Fiddlesticks at 4:25 (full nelson) by 98.
Green Arrow beat Johann Fiddlesticks at 1:46 (grapevine) by 91.
Roderick Strong over Grappling Granpa at 8:21 (count out) (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy bested The Stepfather at 2:44 (full nelson) by 58.
TT Taylor and Intolerant Fritz* outmuscled Roderick Strong* and Kyle O'Reilly at 27:10 (That's Tough, Bro) by 5 (Tag-team title) *** won the TV Tag-team titles.

Card 30 -- Held in Tulsa (Attendance: 8,924)

No Gimmicks Needed Derringer Colton outmuscled G6 at 27:03 (Belly to Belly Suplex) by 2 *** won the Mexican title.
"Superstar" Shaun Cassidy bested Rudy G. at 1:33 (full nelson) by 101.
Anthony Ibrahim-Jensen bested Wilbur McBurger at 4:55 (avalanche) by 101.
"Superstar" Shaun Cassidy pinned Johann Fiddlesticks at 4:05 (full nelson) by 98.
Roderick Strong destroyed Really Tall Jim at 27:40 (Strong Hold) by 3.
Bobby Fish annihilated Dr. Phil at 6:40 (airplane spin) by 69.
TT Taylor* and Intolerant Fritz won over Texas Deputy #2 and Texas Deputy #1* at 12:01 (That's Tough, Bro) by 16.

Card 31 -- Held in Green Bay (Attendance: 35,601)

John Romney overpowered Challenger Monroe Punk at 27:54 (Big Time Tax Cut) by 4.
Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled Thunder Puncher at 2:31 (full nelson) by 72.
Anthony Ibrahim-Jensen outmuscled Wrestlermeister at 3:05 (full nelson) by 95.
John Romney bested The Man from Laramie at 27:04 (Big Time Tax Cut) by 3.
Roderick Strong won over The Canadian Crippler at 5:59 (turnbuckle smash) by 84 (non-title).
"Superstar" Anthony Cassidy annihilated Ted Koppel at 6:59 (full nelson) by 82.
Bobby Fish* and Kyle O'Reilly pinned TT Taylor and Intolerant Fritz* at 29:29 (Chasing the Dragon) by 1 (hell in a cell) *** won the Tag-team titles.

Card 32 -- Held in Vienna (Attendance: 30,327)

Young Buck Nick Jackson defeated The Basket Case Sid Skyscraper at 29:14 (Dudebuster DDT) by 2.
The Man from Laramie outmuscled Thunder Puncher at 5:22 (grapevine) by 87.
Intolerant Fritz annihilated Anthony Ibrahim-Jensen at 27:56 (The Claw) by 2.
Roderick Strong overpowered Wilbur McBurger at 2:29 (belly to belly) by 103 (non-title).
Roderick Strong destroyed Dr. Don Carson, Sr. at 2:11 (airplane spin) by 163 (non-title).
"Superstar" Shaun Cassidy defeated Ted Koppel at 5:29 (full nelson) by 82.
The Man from Laramie and Wyoming Cowboy* bested El Dorado Kid* and The Sheriff at 4:17 (Buckaroo Buster) by 110.

Card 33 -- Held in Meridian (Attendance: 14,026)

G6 decked Problem Solver Matt Cross at 27:11 (So Fly) by 4.
Wyoming Cowboy decked Thunder Puncher at 2:45 (turnbuckle smash) by 86.
Anthony Ibrahim-Jensen won over Jumpin' Jimmy Frye at 5:51 (full nelson) by 94.
"Awesome" Anthony Hole outmuscled Wilbur McBurger at 0:49 (Texas cloverleaf) by 102.
Roderick Strong outmuscled Douglas Adams at 6:44 (overhead toss) by 91 (non-title).
Bobby Fish won over Big John Garvey at 5:15 (full nelson) by 73.
Roderick Strong and Kyle O'Reilly* pinned The Man from Laramie and Wyoming Cowboy* at 24:04 (Chasing the Dragon) by 7.

Card 34 -- Held in Walla Walla (Attendance: 38,963)

Problem Solver Matt Cross defeated J C T at 0:38 (DDT) by 125.
Roderick Strong decked Thunder Puncher at 3:02 (grapevine) by 89 (non-title).
Anthony Ibrahim-Jensen decked Wakaru Kushiro at 6:52 (full nelson) by 65.
"Superstar" Anthony Cassidy overpowered Wilbur McBurger at 2:42 (avalanche) by 101.
Captain Jones overpowered Sugar Shane Damage at 6:21 (pole ram) by 61.
Kyle O'Reilly defeated Big John Garvey at 5:31 (giant swing) by 78.
Texas Deputy #2 and Texas Deputy #1* won over The Gambler and Buddy Valentine* at 2:53 (DDT) by 81.

Card 35 -- Held in Cairo (Attendance: 44,686)

"The Machine" Mason Clark annihilated The Amazing Human Highlight Reel at 28:41 (Rolling Cradle) by 1 *** won the Canadian title.
"Awesome" Anthony Hole decked Thunder Puncher at 6:57 (turnbuckle smash) by 67.
Roderick Strong annihilated Anthony Ibrahim-Jensen at 23:04 (Strong Hold) by 7 (non-title).
Green Arrow decked Wilbur McBurger at 1:50 (big splash) by 95.
"The Machine" Mason Clark pinned "All Business" Aaron Hole at 28:16 (Rolling Cradle) by 1.
"The Machine" Mason Clark won over Young Buck Nick Jackson at 29:57 (Rolling Cradle) by 5.
Bobby Fish and Kyle O'Reilly over The Gambler and Buddy Valentine at 13:04 (count out).

Card 36 -- Held in Casablanca (Attendance: 39,247)

Anthony Ibrahim-Jensen decked Vlad the Impaler at 28:00 (Pedigree on Steel Chair) by 4.
"Superstar" Anthony Cassidy defeated Thunder Puncher at 2:56 (full nelson) by 72.
Anthony Ibrahim-Jensen destroyed Fr. Bud Perkins at 4:58 (full nelson) by 98.
"Superstar" Shaun Cassidy pinned Wilbur McBurger at 0:36 (avalanche) by 101.
"Awesome" Anthony Hole bested Fr. Bud Perkins at 5:08 (turnbuckle smash) by 93.
G6 decked Young Buck Nick Jackson at 27:19 (So Fly) by 4.
Roderick Strong and Kyle O'Reilly* won over Texas Deputy #2 and Texas Deputy #1* at 19:00 (Chasing the Dragon) by 11.

Battle Royal -- Held in Cologne (Attendance: 23,312)

Wyoming Cowboy received $1,000 after Adam Cole catapulted him out.
Adam Cole nabbed $1,100 after "Superstar" Anthony Cassidy flung him into some chairs at ringside.
Green Arrow earned $1,200 after Roderick Strong flung him out.
Roderick Strong was awarded $1,300 when he was thrown onto the concrete floor by Bobby Fish.
Anthony Ibrahim-Jensen took $1,400 in imaginary earnings when he got tossed out by the Man from Laramie.
"Superstar" Anthony Cassidy nabbed $1,500 after he got thrown out by Bobby Fish.
The Man from Laramie grabbed $1,600 when he got thrown out of the ring by "Superstar" Shaun Cassidy.
"Superstar" Shaun Cassidy won a cool $1,700 in imaginary money after Bobby Fish catapulted him out.
Bobby Fish was the winner of the battle royal and the $30,000 prize.

Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us
Entire site contents copyright 2018 Worlds Unlimited, Inc. All rights reserved.