IWA RESULTS
Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us

FEDERATION SUPERSTARS LEAGUE

BULLETIN #2 -- SEPTEMBER 2020

Card 1: Held in Reno (Attendance: 4,941)

King Marble decked Wayne Gill at 3:18 (Turnbuckle Smash) by 81 (non-title).
King Marble overpowered Larry Horowitz at 5:31 (Turnbuckle Smash) by 87 (non-title).
King Marble destroyed Joe Stills at 2:48 (Turnbuckle Smash) by 92 (non-title).
The Boogey Man decked Ropez at 2:04 (Headlock) by 119.
Rocky Mountains title: Slick Rick decked Arnold Jackson at 23:23 (Figure Four) by 7.

Great Lakes title: "Macho Man" Sandy Ravage decked Mormon at 27:07 (Flying Elbow Drop) by 3 (Guest Referee: (Dirty Boyz) Sick Sal).

Sadistic won over Nook the Secret Weapon at 6:24 (The Witch's Ladder) by 98 (exhibition).
Main event: King Marble tied Rusty Roads at 4:35 (No Contest).

Card 2: Held in Juneau (Attendance: 4,639)

The Boogey Man defeated Wayne Gill at 2:41 (Headlock) by 84.
Rusty Roads overpowered Larry Horowitz at 3:40 (Turnbuckle Smash) by 87 (non-title).
The Boogey Man decked Joe Stills at 4:01 (Headlock) by 95.
King Marble over Robbie Faulton at 2:13 (Count Out) (non-title).
"Stone Cold" Anthony Austin bested Arnold Jackson at 28:35 (Stone Cold STUNNER) by 4.
Slick Rick tied The Kidd at 4:12 (Double Count Out) (commish pick).
Sadistic destroyed Derek Craven at 5:35 (The Witch's Ladder) by 92 (exhibition).
Main event: (Orient Express) Tat Panaka defeated Rusty Roads at 26:02 (Thrust Kick) by 7.

Card 3: Held in Columbia (Attendance: 4,095)

King Marble destroyed Freddie Joe Void at 3:25 (Turnbuckle Smash) by 65 (non-title).
The Boogey Man beat Larry Horowitz at 5:13 (Headlock) by 90.
Slick Rick over Marc Kanterberry at 3:32 (Count Out).
Mr. Thomas Hughes over Robbie Faulton at 4:10 (Count Out).
The Swiper pinned Arnold Jackson at 15:54 (Swiper Crossface) by 7.
Slick Rick drew (Orient Express) Tat Panaka at 5:48 (No Contest).
Sadistic pinned El Diablo Sanchez at 1:33 (The Witch's Ladder) by 88 (exhibition).
Main event: (Dirty Boyz) Nasty Ned tied (Orient Express) Tat Panaka at 5:02 (Double Disqualification).

Card 4: Held in Seoul (Attendance: 3,938)

Arnold Jackson pinned Freddie Joe Void at 4:25 (Turnbuckle Smash) by 65.
King Marble over Iron Mike Shape at 5:02 (Count Out) (non-title).
King Marble bested Jimmy Corvette at 0:32 (Turnbuckle Smash) by 115 (non-title).
The Boogey Man outmuscled Robbie Faulton at 2:28 (Headlock) by 105.
Triple X beat Mr. Thomas Hughes at 15:12 (The Skin Flick) by 7 (non-title).
Wails of Mercy decked "Stone Cold" Anthony Austin at 27:24 (Cape Fear) by 3 (TV) (Guest Referee: "Macho Man" Sandy Ravage).
Sadistic won over Tygar Singh at 2:23 (The Witch's Ladder) by 101 (exhibition).
Main event: (Orient Express) Tat Panaka defeated Mormon at 55:00 (Thrust Kick) by 3 (Guest Referee: The Snake).

Card 5: Held in Pineville (Attendance: 6,784)

The Boogey Man beat Freddie Joe Void at 7:01 (Headlock) by 68.
The Boogey Man pinned Iron Mike Shape at 3:55 (Headlock) by 68.
The Boogey Man won over Jimmy Corvette at 1:05 (Headlock) by 118.
Triple X defeated Cob County Constable at 15:06 (The Skin Flick) by 7 (non-title).
Mid-Atlantic title: The Kidd decked Mr. Thomas Hughes at 20:59 (Lightning Moonsault) by 7.

Y2K tied Gas Pedal (Time Limit) (TV).
The Brick and Cactus James* pinned Turkey Gooker and Brett Aldark* at 2:52 (Arm Drag Takedown) by 66.
Main event: (Orient Express) Tat Panaka decked Mr. Thomas Hughes at 40:55 (Thrust Kick) by 7.

Card 6: Held in Kalamazoo (Attendance: 2,427)

King Marble bested Jersey Brawler at 2:03 (Turnbuckle Smash) by 109 (non-title).
King Marble destroyed Mount Tea at 1:07 (Turnbuckle Smash) by 110 (non-title).
King Marble overpowered Jimel Omegga at 5:50 (Turnbuckle Smash) by 83 (non-title).
King Marble overpowered Morpheus (old) at 4:18 (Turnbuckle Smash) by 116 (non-title, TV).
Large Marge annihilated China Doll at 28:54 (The Flop Drop) by 5 (TV).
Mad Goalie tied The Swiper at 29:41 (Double Disqualification) (commish pick).
(Dirty Boyz) Nasty Ned* and (Dirty Boyz) Sick Sal outmuscled Toxic Gecko #1* and Toxic Gecko #2 at 3:15 (Rib Breaker) by 60.
Main event: (Orient Express) Kendo drew (Orient Express) Tat Panaka at 21:33 (Double Count Out).

Card 7: Held in Panama City (Attendance: 2,392)

The Boogey Man won over Jersey Brawler at 0:58 (Headlock) by 112.
The Boogey Man outmuscled Mount Tea at 2:19 (Headlock) by 113.
The Boogey Man bested Jimel Omegga at 2:47 (Headlock) by 86.
"Macho Man" Sandy Ravage pinned King Marble at 17:34 (Flying Elbow Drop) by 7.
The Ledge decked China Doll at 27:38 (Spear) by 2.
The Ledge drew "Stone Cold" Anthony Austin at 6:05 (No Contest).
(Dirty Boyz) Nasty Ned and (Dirty Boyz) Sick Sal drew (Orient Express) Kendo and (Orient Express) Tat Panaka (Time Limit) (commish pick).
Main event: (Orient Express) Tat Panaka won over Double J Jack Jeffries at 36:52 (Thrust Kick) by 7.

Card 8: Held in Fargo (Attendance: 6,053)

Cob County Constable destroyed Trip Rogers at 3:36 (Turnbuckle Smash) by 73.
King Marble outmuscled Father Shanwent at 6:29 (Turnbuckle Smash) by 97 (non-title).
Cob County Constable annihilated Colyn Delani at 3:28 (Turnbuckle Smash) by 85.
TV title: Triple X beat King Marble at 21:18 (The Skin Flick) by 7.

Humankind overpowered Double J Jack Jeffries at 28:46 (Piledriver) by 3 (Guest Referee: Colyn Delani).
Mormon bested VIRUS/Luniz: Morpheus at 27:52 (Impaler) by 2.
Humankind and The Mastadon* annihilated HBK and Triple X* at 28:19 (Piledriver) by 2.
Main event: (Orient Express) Tat Panaka destroyed Arnold Jackson at 38:45 (Thrust Kick) by 7.

Card 9: Held in Fairview (Attendance: 5,401)

The Boogey Man outmuscled Trip Rogers at 6:33 (Headlock) by 76.
The Boogey Man annihilated Father Shanwent at 3:44 (Headlock) by 100.
King Marble outmuscled Colyn Delani at 5:46 (Turnbuckle Smash) by 85 (non-title).
The Kidd destroyed King Marble at 17:43 (Lightning Moonsault) by 7 (non-title).
The Snake drew Rocker Dropper (Time Limit) (TV).
The Swiper pinned Double J Jack Jeffries at 18:36 (Swiper Crossface) by 7.
Humankind* and The Mastadon annihilated The Ledge* and Mormon at 15:38 (Piledriver) by 18 (commish pick).
Main event: (Dirty Boyz) Sick Sal drew (Orient Express) Tat Panaka at 3:51 (Double Disqualification).

Card 10: Held in Ozone Park (Attendance: 7,607)

King Marble won over Turkey Gooker at 6:06 (Turnbuckle Smash) by 97 (non-title).
King Marble annihilated Brett Aldark at 2:13 (Turnbuckle Smash) by 80 (non-title).
The Boogey Man won over Colyn Delani at 4:43 (Headlock) by 88.
Cactus James outmuscled King Marble at 18:32 (ELBOW DROP off Second Rope) by 7.
The Snake won over Double J Jack Jeffries at 24:08 (DDT) by 7.
(Orient Express) Kendo bested "Stone Cold" Anthony Austin at 27:47 (Judo Chop) by 3 (Guest Referee: The Badd Guy).
TV Tag-team titles: (Orient Express) Kendo and (Orient Express) Tat Panaka* beat Humankind and The Mastadon* at 27:30 (Thrust Kick) by 4.

Main event: (Orient Express) Tat Panaka bested Cob County Constable at 44:56 (Thrust Kick) by 7.

Card 11: Held in East Chicago (Attendance: 6,068)

The Boogey Man overpowered Turkey Gooker at 0:33 (Headlock) by 100.
The Boogey Man overpowered Brett Aldark at 2:10 (Headlock) by 83.
Rusty Roads overpowered The Vampyre at 4:01 (Turnbuckle Smash) by 71 (non-title).
(Dirty Boyz) Nasty Ned tied Slick Rick at 6:36 (Double Disqualification).
The Snake tied (Orient Express) Tat Panaka at 5:46 (No Contest).
(Orient Express) Kendo overpowered VIRUS/Luniz: Morpheus at 29:19 (Judo Chop) by 5.
HBK* and Triple X destroyed The Badd Guy* and Big Daddy Cool at 16:13 (SCM) by 13 (commish pick).
Main event: (Orient Express) Tat Panaka defeated The Ledge at 55:38 (Thrust Kick) by 3 (Guest Referee: Toxic Gecko #1).

Card 12: Held in Vancouver (Attendance: 7,005)

The Snake overpowered Toxic Gecko #1 at 5:19 (Fallaway Slam) by 83.
King Marble defeated Mick Dawson at 6:50 (Turnbuckle Smash) by 77 (non-title).
Rusty Roads outmuscled Uncle Elmo at 2:56 (Turnbuckle Smash) by 99 (non-title).
(Dirty Boyz) Sick Sal drew "Macho Man" Sandy Ravage at 10:38 (Double Disqualification).
Pacific Northwest title: The Boogey Man won over Double J Jack Jeffries at 18:09 (Death From Above) by 7 (TV).

Sadistic pinned Big Ben at 6:55 (Pumphandle Slam) by 74 (exhibition).
The Brick and Cactus James* defeated HBK* and Triple X at 29:13 (The People's Legdrop) by 1.
Main event: "Apple" Anthony Awesome tied (Orient Express) Tat Panaka (Time Limit).

Card 13: Held in Hong Kong (Attendance: 2,241)

King Marble over Toxic Gecko #2 at 0:17 (Count Out) (non-title).
The Boogey Man defeated Mick Dawson at 3:32 (Headlock) by 80.
"Macho Man" Sandy Ravage outmuscled Uncle Elmo at 2:47 (Cross-Armbar) by 99.
(Dirty Boyz) Sick Sal annihilated VIRUS/Luniz: Morpheus at 28:34 (Pit Stop) by 5.
The Boogey Man tied (Orient Express) Kendo (Time Limit).
Sadistic beat Ace Stevens at 3:26 (The Witch's Ladder) by 106 (exhibition).
League Tag-team titles: Humankind* and The Mastadon beat The Brick* and Cactus James at 29:46 (Piledriver) by 1.

Main event: (Orient Express) Tat Panaka won over The Brick at 32:31 (Thrust Kick) by 3 (Guest Referee: Chainsaw Chucky).

Card 14: Held in San Diego (Attendance: 4,567)

The Boogey Man bested Toxic Gecko #2 at 3:17 (Headlock) by 84.
King Marble over Alfa at 4:12 (Count Out) (non-title).
Cob County Constable won over Mr. Foo Gee at 4:47 (Turnbuckle Smash) by 105.
Mr. Mime won over Rusty Roads at 24:34 (DeRober) by 7 (non-title).
The Boogey Man tied (Orient Express) Tat Panaka at 10:56 (Double Count Out).
Sadistic defeated Jaeger van Dorn at 6:50 (The Witch's Ladder) by 89 (exhibition).
TV Six-man titles: HBK*, Triple X, and Slick Rick pinned Wayne Gill, Freddie Joe Void*, and Jersey Brawler at 4:20 (European Uppercut) by 57.

Card 15: Held in Spokane (Attendance: 8,730)

Cob County Constable annihilated Barry Hardly at 4:34 (Turnbuckle Smash) by 88.
The Boogey Man beat Alfa at 1:33 (Headlock) by 91.
HBK annihilated Perry Gourdman at 4:53 (European Uppercut) by 111.
The Boogey Man beat Rusty Roads at 17:41 (Death From Above) by 7 (non-title).
West Coast title: HBK defeated The Ledge at 29:19 (SCM) by 3 (Guest Referee: Mr. Mime).

Sadistic over Bodybag Jones at 5:19 (Count Out) (exhibition).
(Dirty Boyz) Nasty Ned, (Dirty Boyz) Sick Sal*, and Large Marge outmuscled Turkey Gooker*, Toxic Gecko #1, and Toxic Gecko #2 at 6:53 (Rib Breaker) by 62.

Card 16: Held in Moscow (Attendance: 1,023)

King Marble decked Barry Hardly at 6:11 (Turnbuckle Smash) by 88 (non-title).
King Marble destroyed Bud Lentil at 1:17 (Turnbuckle Smash) by 104 (non-title).
Triple X destroyed Rahkeem at 2:59 (Headlock) by 116.
The Mastadon bested Arnold Jackson at 29:35 (Mastadon Bomb) by 4.
HBK annihilated Double J Jack Jeffries at 16:10 (SCM) by 7.
Sadistic outmuscled Wildfire Johnny Rage at 3:21 (The Witch's Ladder) by 99 (exhibition).
(Dirty Boyz) Nasty Ned, (Dirty Boyz) Sick Sal, and Large Marge drew HBK, Triple X, and Slick Rick at 1:41 (No Contest).

Card 17: Held in Cancun (Attendance: 3,305)

The Boogey Man beat Barry Hardly at 1:41 (Headlock) by 91.
The Boogey Man pinned Bud Lentil at 1:14 (Headlock) by 107.
King Marble beat Ropez at 4:28 (Turnbuckle Smash) by 116 (non-title).
"Macho Man" Sandy Ravage outmuscled Arnold Jackson at 21:50 (Flying Elbow Drop) by 7 (non-title, TV).
HBK drew (Orient Express) Tat Panaka at 4:25 (Double Disqualification).
Sadistic won over Eric Darkstrom at 5:56 (Pumphandle Slam) by 60 (exhibition).

Battle Royal: Held in Harvey (Attendance: 7,837)

Sadistic grabbed $1,000 when he was tossed out of the ring by "Apple" Anthony Awesome.
Cold War won an imaginary $1,100 when he got catapulted out by "Apple" Anthony Awesome.
"Apple" Anthony Awesome won the battle royal and the $30,000 prize.

Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us
Entire site contents copyright 2020 Worlds Unlimited, Inc. All rights reserved.