IWA RESULTS
Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us

BRASS KNUCKLES LEAGUE

BULLETIN #7 -- JUNE 2019

Card 1 -- Held in Shannon (Attendance: 17,737)

CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas bested Jacques Williams at 1:37 (European Uppercut) by 108.
Dick Tater destroyed Morris Mack at 2:59 (Back Elbow Smash) by 83.
Pequena Habana won over Cyclopto at 4:28 (Rib Breaker) by 94.
Pequena Habana won over Larry "Lefty" Lawrence at 1:12 (Rib Breaker) by 124.
SHI: Herbert the Re-Animator West beat Bobert Cuttlefish at 1:13 (Side Slam) by 112.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas annihilated ArGr: "Monopoly" at 20:03 (M.V.P.) by 7 (non-title).
SHI: Herbert the Re-Animator West defeated Kim Possible at 17:04 (Lobotomy) by 9 (Commissioner's Choice, Brawl 4 All).
Pequena Habana and IMT: Kazuki Sunada over Cyclopto and BAZINGO the Magical Maniacal Clown at 4:03 (count out) (Cuban street fight).
MAIN EVENT: IMT: Brodie McDonald won over ArGr: Ariana Live -- Albany, NY 2019 at 48:23 (Brainbuster) by 1.

Card 2 -- Held in Destin (Attendance: 19,857)

CWS: Paul Konerko overpowered Jacques Williams at 1:19 (Mounted Punches) by 109.
Saul "Thunder" Abreu over Morris Mack at 28:06 (count out).
CWS: Paul Konerko won over Samuel B. Sorry at 1:26 (Big Splash) by 137.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas outmuscled The Body Slammer at 4:13 (European Uppercut) by 50.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas won over Nate the Great at 3:54 (European Uppercut) by 80.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas won over ArGr: Ariana Live -- Albany, NY 2019 at 22:55 (M.V.P.) by 9.
Dick Tater bested ArGr: Ariana Live -- Albany, NY 2019 at 20:00 (Taterade) by 7.
SHI: Ted the Mega-Murderer Bundy* and Herbert the Re-Animator West destroyed CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas* and Jose Abreu at 29:31 (Strangulation) by 1 (Tag-team title).
MAIN EVENT: IMT: Brodie McDonald annihilated IMT: Angus O'Grady at 54:54 (Brainbuster) by 2.

Card 3 -- Held in Las Vegas (Attendance: 8,316)

"Brewmaster" Drew Darin overpowered Jacques Williams at 2:11 (Cross-Armbar) by 101.
Dick Tater bested Lance Wordsworth at 2:43 (Cobra Clutch) by 135.
"Brewmaster" Drew Darin over Samuel B. Sorry at 0:42 (count out).
CWS: Paul Konerko overpowered The Body Slammer at 3:19 (Mounted Punches) by 51.
CWS: Paul Konerko over Nate the Great at 2:57 (disqualification -- hidden spike).
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas drew Pequena Habana at 3:55 (double count out).
"Mr. Consistency" Mick Nicholas annihilated CWS: Jose Abreu at 27:20 (Choke Up) by 5.
SHI: Hard to Kill Mason Storm and Mr. Diehard John McClane* bested CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas and Jose Abreu* at 29:45 (Kill Shot) by 1.
MAIN EVENT: CWS: Jose Abreu won over IMT: Brodie McDonald at 42:20 (Put it on the Board) by 3.

Card 4 -- Held in Sandusky (Attendance: 7,962)

Dick Tater outmuscled Jacques Williams at 3:30 (Back Elbow Smash) by 106.
Saul "Thunder" Abreu won over Lance Wordsworth at 0:21 (Superplex) by 125.
SHI: Herbert the Re-Animator West decked Samuel B. Sorry at 0:38 (Lobotomy) by 147.
"Brewmaster" Drew Darin won over The Body Slammer at 5:36 (Arm Drag Takedown) by 65.
"Brewmaster" Drew Darin annihilated Nate the Great at 4:03 (Cross-Armbar) by 73.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas defeated IMT: Angus O'Grady at 18:55 (M.V.P.) by 10.
SHI: Herbert the Re-Animator West won over "Reasonable" Davey Rowler at 22:17 (Lobotomy) by 8 (non-title).
SHI: Hard to Kill Mason Storm and Horace the Shocker Pinker* outmuscled CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas* and Jose Abreu at 28:21 (Kill Shot) by 2 *** won the Tag-team titles.
MAIN EVENT: CWS: Jose Abreu pinned IMT: Roderick O'Darby at 40:05 (Put it on the Board) by 3.

Card 5 -- Held in Joliet (Attendance: 19,959)

Saul "Thunder" Abreu pinned Jacques Williams at 3:27 (Rib Breaker) by 109.
CWS: Paul Konerko beat Hemingway Matthews at 2:33 (He Gone) by 134.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas won over Nelson Needlemeier at 0:48 (European Uppercut) by 124.
SHI: Herbert the Re-Animator West decked The Body Slammer at 2:14 (Cross-Armbar) by 77.
SHI: Herbert the Re-Animator West over Nate the Great at 10:48 (disqualification -- used rope to choke).
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas outmuscled IMT: Roderick O'Darby at 18:14 (M.V.P.) by 8 *** won the Dixie title.
CWS: Jose Abreu annihilated "Reasonable" Davey Rowler at 27:32 (Put it on the Board) by 3.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas* and Jose Abreu beat SHI: Mr. Diehard John McClane* and Horace the Shocker Pinker at 27:17 (The Walk-Off) by 1.
MAIN EVENT: Pequena Habana overpowered CWS: Jose Abreu at 39:25 (813/Frog Splash) by 5.

Card 6 -- Held in Lima (Attendance: 6,303)

SHI: Herbert the Re-Animator West pinned Jacques Williams at 3:13 (Side Slam) by 110.
"Brewmaster" Drew Darin destroyed Hemingway Matthews at 0:39 (Grog Slog) by 133.
CWS: Paul Konerko over Nelson Needlemeier at 8:45 (disqualification -- refused to break choke).
Pequena Habana annihilated The Body Slammer at 7:37 (Rib Breaker) by 53.
CWS: Jose Abreu destroyed Nate the Great at 2:14 (Back Elbow Smash) by 75.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas pinned IMT: Kazuki Sunada at 24:57 (M.V.P.) by 10 (non-title).
"Reasonable" Davey Rowler outmuscled SHI: 976-EVIL at 28:43 (Going Green) by 4.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas, Paul Konerko, and Jose Abreu* outmuscled SHI: Ted the Mega-Murderer Bundy, Herbert the Re-Animator West, and 976-EVIL* at 27:44 (The Walk-Off) by 2.
MAIN EVENT: Pequena Habana bested "Reasonable" Davey Rowler at 32:04 (813/Frog Splash) by 8.

Card 7 -- Held in Marseilles (Attendance: 19,562)

Pequena Habana beat Jacques Williams at 0:55 (Rib Breaker) by 111.
Dick Tater over Hemingway Matthews at 2:25 (disqualification -- refused to break choke).
"Brewmaster" Drew Darin outmuscled Nelson Needlemeier at 3:44 (Cross-Armbar) by 117.
CWS: Jose Abreu decked The Body Slammer at 6:59 (European Uppercut) by 69.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas pinned Vic Gruesome at 3:43 (European Uppercut) by 80.
CWS: Paul Konerko over EDGE: "Short Order" Nash Slinger at 12:30 (count out) (Commissioner's Choice, Brawl 4 All).
SHI: Mr. Diehard John McClane decked ArGr: "Monopoly" at 16:30 (Yippee Ki Yay) by 7 *** won the Northern title.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas, Paul Konerko, and Jose Abreu* overpowered SHI: Hard to Kill Mason Storm, Mr. Diehard John McClane, and Horace the Shocker Pinker* at 29:25 (The Walk-Off) by 2 (Six-man title).
MAIN EVENT: Pequena Habana destroyed ArGr: "Monopoly" at 41:27 (813/Frog Splash) by 7.

Card 8 -- Held in Green Bay (Attendance: 6,410)

CWS: Jose Abreu defeated Jacques Williams at 2:59 (Back Elbow Smash) by 103.
Saul "Thunder" Abreu over Hemingway Matthews at 12:27 (count out).
SHI: Herbert the Re-Animator West bested Nelson Needlemeier at 2:44 (Side Slam) by 126.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas defeated "Mr. Speedy" Kurt Waite at 3:53 (European Uppercut) by 80.
CWS: Paul Konerko over Vic Gruesome at 6:23 (disqualification -- nail file).
CWS: Paul Konerko decked COT: Little Liam Reinhard at 27:50 (He Gone) by 3 (non-title).
CWS: Jose Abreu pinned ArGr: "Monopoly" at 29:28 (Put it on the Board) by 2.
MAIN EVENT: Pequena Habana destroyed IMT: Kazuki Sunada at 27:04 (813/Frog Splash) by 10.

Card 9 -- Held in Cape Town (Attendance: 15,031)

CWS: Paul Konerko overpowered The Bulkamaniac at 3:49 (Mounted Punches) by 109.
SHI: Herbert the Re-Animator West over Hemingway Matthews at 1:35 (disqualification -- loaded elbow pad).
Pequena Habana bested Nelson Needlemeier at 1:34 (Rib Breaker) by 127.
CWS: Paul Konerko annihilated "Mr. Speedy" Kurt Waite at 4:39 (Mounted Punches) by 81.
"Brewmaster" Drew Darin beat Vic Gruesome at 4:50 (Cross-Armbar) by 73.
CWS: Paul Konerko decked Joey "Challenger" Rowler at 28:47 (He Gone) by 2.
SHI: Herbert the Re-Animator West destroyed ArGr: Ariana Live -- Albany, NY 2019 at 17:13 (Lobotomy) by 9 *** won the TV title.
MAIN EVENT: Pequena Habana beat CWS: Paul Konerko at 35:15 (813/Frog Splash) by 1.

Card 10 -- Held in Santiago (Attendance: 18,111)

"Brewmaster" Drew Darin decked The Bulkamaniac at 0:35 (Cross-Armbar) by 101.
Pequena Habana won over Hemingway Matthews at 4:18 (Brainbuster) by 119.
CWS: Jose Abreu defeated Nelson Needlemeier at 2:00 (Back Elbow Smash) by 119.
"Brewmaster" Drew Darin pinned "Mr. Speedy" Kurt Waite at 3:44 (Rib Breaker) by 116.
SHI: Herbert the Re-Animator West over Vic Gruesome at 2:59 (disqualification -- used steel chair).
CWS: Paul Konerko decked "Reasonable" Davey Rowler at 23:46 (He Gone) by 7.
Pequena Habana bested ArGr: Ariana Live -- Albany, NY 2019 at 18:36 (813/Frog Splash) by 9.
MAIN EVENT: Pequena Habana overpowered COT: Little Liam Reinhard at 43:27 (813/Frog Splash) by 4.

Card 11 -- Held in Lyons (Attendance: 13,585)

Dick Tater over The Bulkamaniac at 9:51 (disqualification -- pushed ref).
CWS: Paul Konerko destroyed "The Woodchuck" Chuck Wood at 1:46 (European Uppercut) by 162.
CWS: Paul Konerko over Turk L. Stein at 3:35 (count out).
SHI: Herbert the Re-Animator West bested "Mr. Speedy" Kurt Waite at 3:11 (Side Slam) by 82.
SOS: Xsane annihilated IMT: Angus O'Grady at 19:13 (Cobra Clutch) by 6.
CWS: Paul Konerko outmuscled ArGr: "Monopoly" at 16:08 (He Gone) by 6.
CWS: Jose Abreu beat ArGr: Ariana Live -- Albany, NY 2019 at 29:39 (Put it on the Board) by 4.
MAIN EVENT: Pequena Habana annihilated SOS: Extremely Tired Teacher at 15:14 (813/Frog Splash) by 11.

Card 12 -- Held in Rotterdam (Attendance: 12,818)

Saul "Thunder" Abreu decked The Bulkamaniac at 1:17 (Rib Breaker) by 109.
"Brewmaster" Drew Darin defeated "The Woodchuck" Chuck Wood at 0:50 (Grog Slog) by 177.
"Brewmaster" Drew Darin over Turk L. Stein at 4:47 (disqualification -- manager in ring).
Pequena Habana destroyed "Mr. Speedy" Kurt Waite at 2:43 (Rib Breaker) by 83.
COT: Little Liam Reinhard destroyed SOS: The Uninvited House Guest at 29:19 (Top Rope Dropkick) by 3.
CWS: Paul Konerko won over ArGr: Ariana Live -- Albany, NY 2019 at 15:54 (He Gone) by 8.
SHI: Ted the Mega-Murderer Bundy pinned CWS: Jose Abreu at 27:28 (Strangulation) by 5 (non-title).
MAIN EVENT: Pequena Habana defeated SOS: The Uninvited House Guest at 34:56 (813/Frog Splash) by 7.

Card 13 -- Held in Matamoros (Attendance: 11,228)

SHI: Herbert the Re-Animator West over The Bulkamaniac at 5:25 (disqualification -- loaded elbow pad).
Dick Tater decked "The Woodchuck" Chuck Wood at 1:45 (Taterade) by 177.
SHI: Herbert the Re-Animator West over Turk L. Stein at 4:29 (count out).
CWS: Jose Abreu pinned "Mr. Speedy" Kurt Waite at 6:17 (Back Elbow Smash) by 75.
SOS: "Big Broseph" Seth Brosevic pinned CWS: Jose Abreu at 29:22 (Cobra Clutch) by 3.
SHI: Mr. Diehard John McClane destroyed CWS: Paul Konerko at 27:44 (Yippee Ki Yay) by 1 (non-title).
SHI: Ted the Mega-Murderer Bundy won over IMT: Angus O'Grady at 16:01 (Strangulation) by 10 *** won the Atlantic title.
MAIN EVENT: CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas tied Pequena Habana (time limit).

Card 14 -- Held in Smyrna (Attendance: 13,107)

Pequena Habana pinned The Bulkamaniac at 1:20 (Rib Breaker) by 111.
Saul "Thunder" Abreu annihilated "The Woodchuck" Chuck Wood at 6:15 (Rib Breaker) by 91.
CWS: Paul Konerko bested The Masked Wonder at 2:33 (Mounted Punches) by 86.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas beat Wyatt Goldstein at 3:12 (DDT) by 106.
SOS: Dr. D. Dogbreath annihilated IMT: Roderick O'Darby at 27:02 (Cobra Clutch) by 3.
Pequena Habana overpowered CWS: Paul Konerko at 29:37 (813/Frog Splash) by 1 (non-title).
SHI: Ted the Mega-Murderer Bundy beat IMT: Roderick O'Darby at 19:34 (Strangulation) by 8 (non-title).
MAIN EVENT: Saul "Thunder" Abreu defeated Pequena Habana at 46:19 (Saul Right) by 2.

Card 15 -- Held in Kobe (Attendance: 17,430)

Dick Tater beat Brady Thomas at 4:54 (Back Elbow Smash) by 101.
SHI: Herbert the Re-Animator West won over "The Woodchuck" Chuck Wood at 1:41 (Lobotomy) by 179.
"Brewmaster" Drew Darin annihilated The Masked Wonder at 5:13 (Cross-Armbar) by 78.
CWS: Paul Konerko pinned Wyatt Goldstein at 5:03 (Backbreaker) by 96.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas destroyed SOS: Extremely Tired Teacher at 12:54 (M.V.P.) by 11 (non-title).
CWS: Paul Konerko overpowered IMT: Angus O'Grady at 24:15 (He Gone) by 9.
SHI: Herbert the Re-Animator West drew Pequena Habana at 4:51 (double disqualification).
MAIN EVENT: Saul "Thunder" Abreu destroyed "Brewmaster" Drew Darin at 30:16 (Rib Breaker) by 8.

Card 16 -- Held in Montgomery (Attendance: 9,632)

Saul "Thunder" Abreu annihilated Brady Thomas at 0:49 (Rib Breaker) by 104.
Dick Tater over Drake Overtone at 4:42 (count out).
SHI: Herbert the Re-Animator West defeated The Masked Wonder at 3:14 (Side Slam) by 87.
"Brewmaster" Drew Darin destroyed Wyatt Goldstein at 3:44 (Cobra Clutch) by 100.
CWS: Paul Konerko annihilated SOS: Extremely Tired Teacher at 15:42 (He Gone) by 10 (non-title).
CWS: Paul Konerko won over IMT: Roderick O'Darby at 17:45 (He Gone) by 7.
SHI: Mr. Diehard John McClane won over IMT: Kazuki Sunada at 24:50 (Yippee Ki Yay) by 10 (non-title).

Card 17 -- Held in Cancun (Attendance: 8,737)

CWS: Paul Konerko overpowered "Too Cool" Johnny Kuhl at 2:49 (Mounted Punches) by 99.
Dick Tater over Frank Tortilla at 3:35 (count out).
CWS: Paul Konerko destroyed Zack Majik at 6:09 (Mounted Punches) by 82.
SHI: Herbert the Re-Animator West annihilated Wyatt Goldstein at 4:51 (Superplex) by 106.
SHI: Hard to Kill Mason Storm won over SOS: Extremely Tired Teacher at 19:16 (Kill Shot) by 11 *** won the Western title.
CWS: Paul Konerko overpowered IMT: Kazuki Sunada at 22:42 (He Gone) by 9 *** won the Pacific title.
Pequena Habana outmuscled CWS: Jose Abreu at 29:15 (813/Frog Splash) by 5 *** won the Central title.

Card 18 -- Held in Johannesburg (Attendance: 15,557)

"Brewmaster" Drew Darin destroyed "Too Cool" Johnny Kuhl at 6:57 (Cross-Armbar) by 91.
CWS: Paul Konerko beat The Mobster at 1:55 (European Uppercut) by 137.
"Brewmaster" Drew Darin won over Zack Majik at 7:48 (Cross-Armbar) by 74.
CWS: Jose Abreu annihilated Wyatt Goldstein at 3:43 (Boston Crab) by 101.
Pequena Habana decked SOS: Extremely Tired Teacher at 19:21 (813/Frog Splash) by 11 (non-title).
ArGr: "Better Than The Beatles" Ariana Grande outmuscled IMT: Bubba the Love Gunn at 28:36 (I Am That Good!) by 1 (Commissioner's Choice, Brawl 4 All).
CWS: Jose Abreu defeated SHI: Horace the Shocker Pinker at 16:13 (Put it on the Board) by 10.

Card 19 -- Held in Hammond (Attendance: 19,148)

Dick Tater destroyed "Too Cool" Johnny Kuhl at 1:35 (Back Elbow Smash) by 96.
"Brewmaster" Drew Darin overpowered The Mobster at 6:40 (Cross-Armbar) by 79.
SHI: Herbert the Re-Animator West pinned Zack Majik at 1:50 (Side Slam) by 83.
CWS: Paul Konerko over Louie G. Louie at 1:14 (disqualification -- refused to break choke).
CWS: Jose Abreu annihilated SOS: Extremely Tired Teacher at 19:44 (Put it on the Board) by 6.
COT: Battlin Jack Brosious pinned ELE: Bonnie at 29:29 (Brosious Bodyslam) by 2 (Commissioner's Choice, Brawl 4 All).
IMT: Angus O'Grady bested SHI: Horace the Shocker Pinker at 29:24 (Brainbuster) by 5.

Card 20 -- Held in Austin (Attendance: 10,490)

Saul "Thunder" Abreu pinned "Too Cool" Johnny Kuhl at 2:15 (Rib Breaker) by 99.
SHI: Herbert the Re-Animator West annihilated The Mobster at 6:10 (Side Slam) by 88.
Pequena Habana pinned Zack Majik at 5:25 (Rib Breaker) by 84.
"Brewmaster" Drew Darin bested Louie G. Louie at 2:44 (Superplex) by 136.
SOS: Extremely Tired Teacher annihilated SHI: 976-EVIL at 27:01 (Cobra Clutch) by 1.
"Reasonable" Davey Rowler decked COT: Little Liam Reinhard at 23:26 (Cross-Armbar) by 10 *** won the Southern title.
CWS: Jose Abreu beat IMT: Angus O'Grady at 29:59 (Put it on the Board) by 5.

Card 21 -- Held in Phoenix (Attendance: 14,860)

SHI: Herbert the Re-Animator West decked "Too Cool" Johnny Kuhl at 0:53 (Side Slam) by 100.
CWS: Paul Konerko over Cyclopto at 4:26 (disqualification -- hit opponent with microphone).
CWS: Paul Konerko outmuscled Larry "Lefty" Lawrence at 4:47 (Mounted Punches) by 122.
SHI: Herbert the Re-Animator West annihilated Louie G. Louie at 6:31 (Side Slam) by 85.
SOS: Enthusiastic Soccer Mom beat "Reasonable" Davey Rowler at 23:24 (Cobra Clutch) by 7 *** won the Mountain title.
SHI: Hard to Kill Mason Storm annihilated COT: Little Liam Reinhard at 27:17 (Kill Shot) by 4.
CWS: Jose Abreu bested IMT: Roderick O'Darby at 27:32 (Put it on the Board) by 3.

Card 22 -- Held in Youngstown (Attendance: 16,334)

Dick Tater defeated Walter McShnerd at 2:31 (Atomic Leg Drop) by 121.
"Brewmaster" Drew Darin over Cyclopto at 2:35 (count out).
"Brewmaster" Drew Darin outmuscled Larry "Lefty" Lawrence at 3:59 (Cross-Armbar) by 114.
CWS: Paul Konerko decked Bobert Cuttlefish at 0:44 (Mounted Punches) by 111.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas overpowered COT: Little Liam Reinhard at 29:47 (M.V.P.) by 4 (non-title).
COT: Little Liam Reinhard overpowered CWS: Jose Abreu at 28:49 (Ankle Lock) by 2.
CWS: Jose Abreu overpowered IMT: Kazuki Sunada at 27:24 (Put it on the Board) by 5.

Card 23 -- Held in Rome (Attendance: 15,393)

Saul "Thunder" Abreu won over Walter McShnerd at 6:51 (Rib Breaker) by 56.
SHI: Herbert the Re-Animator West annihilated Cyclopto at 5:12 (Side Slam) by 93.
SHI: Herbert the Re-Animator West bested Larry "Lefty" Lawrence at 4:39 (Side Slam) by 123.
"Brewmaster" Drew Darin decked Bobert Cuttlefish at 2:49 (Cross-Armbar) by 103.
CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas destroyed "Reasonable" Davey Rowler at 20:57 (M.V.P.) by 8 (non-title).
COT: Little Liam Reinhard overpowered SHI: 976-EVIL at 18:28 (Top Rope Dropkick) by 8.
Pequena Habana and IMT: Kazuki Sunada* beat The Bulkamaniac* and The Body Slammer at 6:16 (Rib Breaker) by 53 (Cuban street fight).

Battle Royal -- Held in Dublin (Attendance: 7,929)

CWS: "The Big Hurt" Frank Thomas was paid $1,000 after CWS: Paul Konerko threw him onto the announcer's table.
CWS: Paul Konerko got $1,100 when Pequena Habana threw him out of the ring.
Pequena Habana won $1,200 after he was thrown onto the apron by CWS: Jose Abreu.
CWS: Jose Abreu won the battle royal and the $30,000 prize.

Home PageJoin the IWAHandbookSpecial LeaguesChampionsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us
Entire site contents copyright 2019 Worlds Unlimited, Inc. All rights reserved.