IWA RESULTS
NewsJoin the IWAHandbookPricesLeaguesResultsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us

SNAKE VENOM LEAGUE

BULLETIN #63 -- HOLIDAYS 2021

Card 1: MacDill Air Force Base (Attendance: 28,450)

TNT: Ultimate Farmer over Tony Balogone at 21:14 (Disqualification: loaded elbow pad).
TBABIT: "The Journeyman" Ryker Green annihilated Tiger Fung Le at 2:30 (Big Splash) by 131.
COBRA: Big Boa over Cowboy Hodge at 3:48 (Disqualification: used brass knuckles).
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV overpowered Pete Byers at 2:34 (Headlock) by 95.
COBRA: Dreadnok Monkeywrench outmuscled VIRUS: Ace Blade at 29:39 (Front Flip Piledriver) by 1.
EDGE: Ian Krewdonk won over TBABIT: Louis at 23:39 (Krew Kut) by 7.
TNT: The Sarge decked VIRUS: The Deformed Derelict at 27:36 (C.H.T.) by 2.
VIRUS: Duke Blade* and Ace Blade annihilated TBABIT: Hungry #7 and Fearful #6* at 1:23 (Figure Four) by 100.
Main event: TBABIT/RF: Tom D beat TBABIT: Jake Simmons at 8:12 (Ankle Lock) by 87.

Card 2: Pine Bluff Arsenal (Attendance: 24,399)

COBRA: Dreadnok Zandar defeated Tony Balogone at 2:27 (Palm Strike) by 100.
TBABIT: Itazura Kuso outmuscled Tiger Fung Le at 0:31 (Big Splash) by 131.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV overpowered Cowboy Hodge at 2:54 (Headlock) by 73.
VIRUS: The Ace of Spades overpowered Pete Byers at 2:57 (Ankle Lock) by 85.
SOS/AI: Grappler annihilated COBRA: Dreadnok Monkeywrench at 27:54 (Figure Four) by 3.
EDGE: Ian Krewdonk defeated VIRUS: Hired Mercenary #2 at 29:45 (Krew Kut) by 5.
TBABIT/RF: Tom Mustafa pinned TBABIT/RF: Tom Henry at 28:11 (Big Splash) by 1.
VIRUS: Duke Blade* and Ace Blade destroyed TBABIT: Jake Brown* and Peter at 8:20 (Headlock) by 43.
Main event: VIRUS: Ace Blade drew TBABIT/RF: Tom D (Time Limit).

Card 3: Fort Leavenworth (Attendance: 34,928)

COBRA: Big Boa outmuscled Tony Balogone at 2:19 (Headlock) by 103.
VIRUS: The Ace of Spades overpowered Tiger Fung Le at 2:50 (The Spades Spear) by 130.
VIRUS: The Ace of Spades decked Cowboy Hodge at 7:41 (Ankle Lock) by 63.
TBABIT/RF: Tom Simmons won over Pete Byers at 2:14 (Bodyslam) by 86.
COBRA: "Iron Grenadier" Darklon bested EDGE: Aron Dewkink at 22:20 (Glasgow Kiss) by 7.
Timber Rattler title: VIRUS: "Terrific" Tom Brady outmuscled EDGE: Ian Krewdonk at 28:58 (The Brady Backbreaker) by 5.

SOS/AI: Grappler won over TBABIT/RF: Tom Henry at 27:27 (Figure Four) by 3.
TBABIT: The Maker of Shoes and The Tower of Sour* annihilated TBABIT: Hungry #7 and Fearful #6* at 2:55 (Backbreaker) by 106.
Main event: TBABIT/RF: Tom D decked TBABIT: Expired #9 at 5:55 (Figure Four) by 166.

Card 4: Lone Star Army Plant (Attendance: 26,060)

COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV won over Tony Balogone at 4:48 (Headlock) by 108.
TBABIT/RF: Tom Simmons over Tiger Fung Le at 29:48 (Disqualification: hit ref).
TBABIT/RF: Tom Simmons annihilated Cowboy Hodge at 6:25 (Bodyslam) by 64.
TBABIT/RF: Tom Brown bested Pete Byers at 3:10 (Bodyslam) by 82.
COBRA: "Iron Grenadier" Darklon overpowered TBABIT: Expired #9 at 1:37 (Hammerlock) by 139.
TBABIT/RF: Tom Mustafa pinned EDGE: Rowan Dikken at 28:31 (Big Splash) by 2.
TBABIT/RF: Tom Mustafa defeated TBABIT/RF: Tom D at 28:34 (Big Splash) by 2.
TBABIT: The Maker of Shoes and The Tower of Sour* pinned TBABIT: Jake Brown* and Peter at 9:00 (Side Slam) by 45.
Main event: TNT: The Sarge destroyed TBABIT/RF: Tom D at 27:01 (C.H.T.) by 4.

Card 5: Fort Hancock (Attendance: 29,197)

VIRUS: The Ace of Spades over Tony Balogone at 3:19 (Disqualification: hidden spike).
TBABIT/RF: Tom Brown destroyed Tiger Fung Le at 2:47 (Slingshot Suplex) by 123.
TBABIT/RF: Tom Brown overpowered Cowboy Hodge at 2:35 (Bodyslam) by 60.
TNT: Ultimate Farmer decked R.J. Ferguson at 3:20 (European Uppercut) by 74.
COBRA: "Iron Grenadier" Darklon won over TBABIT: Winston at 17:59 (Glasgow Kiss) by 6.
EDGE: Ronnie K. Kwad outmuscled TBABIT: Winston at 27:35 (Kwadruple) by 2.
TBABIT/RF: Tom Mustafa annihilated TBABIT/RF: Tom Brown at 15:28 (Big Splash) by 9.
Mr. Lance Russell and TNT: The Sarge* over TBABIT: Hungry #7* and Fearful #6 at 2:06 (Count Out).
Main event: TNT: Chuck Payne destroyed TNT: The Sarge at 39:56 (Hatchet Attack) by 3.

Card 6: Camp McCain (Attendance: 25,793)

TBABIT/RF: Tom Simmons over Tony Balogone at 6:26 (Count Out).
TNT: Chuck Payne won over Tiger Fung Le at 0:35 (Backbreaker) by 133 (non-title).
TNT: Ultimate Farmer annihilated Jonny Franco at 3:52 (European Uppercut) by 72.
COBRA: Big Boa outmuscled R.J. Ferguson at 1:56 (Headlock) by 77.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV overpowered VIRUS: Ace Blade at 27:58 (Claymore Kick) by 3.
VIRUS: Tony Montana outmuscled EDGE: Aron Dewkink at 29:21 (The Montana Moonsault) by 4.
TBABIT/RF: Tom Mustafa annihilated TBABIT: "Virtuous" Robin O'Connor at 29:20 (Big Splash) by 4.
Mr. Lance Russell and TNT: The Sarge* beat TBABIT: Jake Brown* and Peter at 10:05 (Side Slam) by 42.
Main event: TNT: Chuck Payne destroyed VIRUS: Michael Knight at 23:14 (Hatchet Attack) by 12.

Card 7: Red River Army Depot (Attendance: 30,620)

TBABIT/RF: Tom Brown annihilated Tony Balogone at 5:37 (Bodyslam) by 95.
TBABIT: The Tower of Sour decked Tiger Fung Le at 2:50 (Backbreaker) by 129.
COBRA: Big Boa won over Jonny Franco at 3:48 (Headlock) by 75.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV destroyed R.J. Ferguson at 6:31 (Headlock) by 82.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV drew EDGE: Ian Krewdonk at 13:31 (Double Disqualification).
TBABIT/RF: Tom D annihilated EDGE: Aron Dewkink at 28:58 (Big Splash) by 2.
SOS/AI: Grappler outmuscled VIRUS: Junik Matteo IV at 15:47 (Figure Four) by 8.
TBABIT: Jake Brown* and Peter bested TBABIT: Hungry #7* and Fearful #6 at 7:12 (Cutter) by 25.
Main event: TNT: Chuck Payne won over SOS/AI: Grappler at 47:57 (Hatchet Attack) by 3.

Card 8: Fort Knox (Attendance: 33,869)

COBRA: Dreadnok Zarana decked Waffle House Bandit at 4:29 (Palm Strike) by 101.
TNT: Ultimate Farmer beat Leon Locke at 1:51 (The Plow) by 176.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV annihilated Jonny Franco at 5:33 (Headlock) by 80.
VIRUS: The Ace of Spades destroyed R.J. Ferguson at 2:55 (Bodyslam) by 111.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV decked EDGE: Aron Dewkink at 27:07 (Claymore Kick) by 5.
EDGE: Aron Dewkink pinned TBABIT/RF: Tom Ice at 29:02 (Dew Drop) by 4.
TBABIT/RF: Tom D defeated VIRUS: The Ace of Spades at 29:52 (Big Splash) by 4.
TBABIT: "Party Time" Eddie Ghoulardi, "Road Trip Buddy" Phil Lee*, and "The Journeyman" Ryker Green over Leon Locke, Psycho Lazer, and Brian Benz* at 6:19 (Disqualification: pushed ref).
Main event: TNT: Chuck Payne won over EDGE: Aron Dewkink at 39:55 (Hatchet Attack) by 9.

Card 9: The Burning Wing Arena (Attendance: 29,588)

TNT: Ultimate Farmer outmuscled Waffle House Bandit at 1:53 (European Uppercut) by 98.
COBRA: Big Boa outmuscled Leon Locke at 0:16 (Anaconda Vice) by 173.
VIRUS: The Ace of Spades won over Jonny Franco at 1:40 (Atomic Leg Drop) by 134.
TBABIT/RF: Tom Simmons bested R.J. Ferguson at 0:52 (Back Elbow Smash) by 115.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV over TBABIT: Expired #9 at 2:31 (Disqualification: hit opponent with microphone).
EDGE: Aron Dewkink overpowered TBABIT/RF: Tom Simmons at 29:00 (Dew Drop) by 1.
TBABIT/RF: Tom D overpowered VIRUS: "Evil" Eli Manning at 29:35 (Big Splash) by 1.
TBABIT: Chuckles, Manslaughter, and Itazura Kuso* destroyed Leon Locke, Psycho Lazer, and Brian Benz* at 2:05 (Backbreaker) by 113.
Main event: TNT: Chuck Payne overpowered TBABIT: Winston at 24:40 (Hatchet Attack) by 8.

Card 10: Fort Shafter (Attendance: 32,716)

COBRA: Big Boa overpowered Waffle House Bandit at 4:39 (Headlock) by 101.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV overpowered Leon Locke at 1:41 (Claymore Kick) by 172.
TBABIT/RF: Tom Simmons pinned Jonny Franco at 1:28 (Slingshot Suplex) by 135.
TBABIT/RF: Tom Brown defeated R.J. Ferguson at 1:15 (Back Elbow Smash) by 111.
TNT: The Sarge decked COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV at 29:08 (C.H.T.) by 1.
TNT: Chuck Payne bested EDGE: Aron Dewkink at 23:30 (Hatchet Attack) by 9 (non-title).
TBABIT/RF: Tom D annihilated VIRUS: Kyle Broflovski at 28:32 (Big Splash) by 1.
COBRA: Croc Master*, Copperhead, and Big Boa bested TBABIT: "Party Time" Eddie Ghoulardi, "Road Trip Buddy" Phil Lee, and "The Journeyman" Ryker Green* at 29:28 (Spike Piledriver) by 4.
Main event: TNT: Chuck Payne bested TBABIT/RF: Tom Mustafa at 33:27 (Hatchet Attack) by 5.

Card 11: McEntire National Guard Base (Attendance: 30,084)

COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV defeated Waffle House Bandit at 2:51 (Headlock) by 106.
VIRUS: The Ace of Spades beat Leon Locke at 2:22 (The Spades Spear) by 165.
TBABIT/RF: Tom Brown overpowered Jonny Franco at 2:00 (Slingshot Suplex) by 131.
TNT: The Sarge defeated VIRUS: Anakin Black at 28:57 (C.H.T.) by 3.
TNT: Chuck Payne destroyed COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV at 27:33 (Hatchet Attack) by 4.
EDGE: Aron Dewkink destroyed TBABIT: Hubert "the Introvert" Roberts at 28:15 (Dew Drop) by 3.
TBABIT/RF: Tom D annihilated TBABIT/RF: Tom Ice at 23:09 (Big Splash) by 6.
TBABIT: "Party Time" Eddie Ghoulardi*, "Road Trip Buddy" Phil Lee, and "The Journeyman" Ryker Green decked TBABIT: Expired #9, Hungry #7, and Fearful #6* at 4:43 (Figure Four) by 96.
Main event: TNT: Chuck Payne pinned EDGE: Ian Krewdonk at 51:34 (Hatchet Attack) by 4.

Card 12: Camp Navajo (Attendance: 34,461)

VIRUS: The Ace of Spades overpowered Waffle House Bandit at 4:14 (Ankle Lock) by 96.
TBABIT/RF: Tom Simmons decked Leon Locke at 2:48 (Big Splash) by 166.
TNT: Ultimate Farmer bested Al Pine at 7:03 (European Uppercut) by 65.
COBRA: Dreadnok Zarana annihilated VIRUS: Ace Blade at 28:00 (7 Minutes in Heaven Octopus Hold) by 5.
SOS/AI: Grappler overpowered COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV at 28:32 (Figure Four) by 1.
EDGE: Aron Dewkink drew TBABIT: "Virtuous" Robin O'Connor (Time Limit).
TBABIT/RF: Tom D beat TBABIT/RF: Tom Simmons at 28:53 (Big Splash) by 3.
COBRA: Raptor, Dreadnok Road Pig, and Dreadnok Monkeywrench* beat TBABIT: Expired #9*, Hungry #7, and Fearful #6 at 2:40 (Scorpion Deathlock) by 104.
Main event: TNT: Chuck Payne destroyed VIRUS: Stymie at 48:16 (Hatchet Attack) by 7.

Card 13: Castle Destro (Attendance: 34,746)

TBABIT/RF: Tom Simmons pinned Waffle House Bandit at 3:17 (Bodyslam) by 97.
TBABIT/RF: Tom Brown bested Leon Locke at 1:36 (Big Splash) by 162.
COBRA: Big Boa defeated Al Pine at 4:17 (Headlock) by 68.
COBRA: Dreadnok Zandar pinned EDGE: Aron Dewkink at 27:49 (Dreadnok Cycle Kick) by 5.
TNT: Jack The King Kirby beat EDGE: Ian Krewdonk at 28:14 (Baron Drop) by 1.
EDGE: Aron Dewkink pinned VIRUS: "Awesome" Aaron Rodgers at 28:44 (Dew Drop) by 2.
TBABIT/RF: Tom D won over TBABIT/RF: Tom Brown at 19:59 (Big Splash) by 7.
COBRA: Croc Master*, Copperhead, and Big Boa overpowered TNT: Jack The King Kirby, Mr. Lance Russell, and TNT: The Sarge* at 16:10 (Spike Piledriver) by 8.
Main event: TNT: Chuck Payne won over VIRUS: Kyle Broflovski at 33:10 (Hatchet Attack) by 8.

Card 14: Natick Army Soldiers Systems Center (Attendance: 23,353)

TBABIT/RF: Tom Brown pinned Waffle House Bandit at 3:53 (Bodyslam) by 93.
TNT: Ultimate Farmer over Psycho Lazer at 5:58 (Disqualification: nail file).
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV over Al Pine at 6:02 (Disqualification: manager in ring).
COBRA: Dreadnok Zandar annihilated TBABIT/RF: Tom Mustafa at 29:11 (Dreadnok Cycle Kick) by 1.
TNT: Jack The King Kirby beat Stan Lee at 5:03 (Figure Four) by 83 (grudge).
VIRUS: Devon Miles bested EDGE: Aron Dewkink at 27:50 (The Miles Moonsault) by 4.
TBABIT/RF: Tom D destroyed TBABIT: Winston at 27:23 (Big Splash) by 1.
COBRA: Croc Master*, Copperhead, and Big Boa tied TNT: Fishing Man, Sasquatch, and Canadian Man* at 5:22 (Double Count Out).
Main event: TNT: Chuck Payne destroyed VIRUS: The Ace of Spades at 20:39 (Hatchet Attack) by 11.

Card 15: Camp Grayling (Attendance: 34,768)

TNT: Ultimate Farmer over Andy Hawkins at 28:40 (Count Out).
COBRA: Big Boa over Psycho Lazer at 29:47 (Disqualification: used brass knuckles).
VIRUS: The Ace of Spades outmuscled Al Pine at 6:37 (Ankle Lock) by 63.
COBRA: Dreadnok Zartan outmuscled EDGE: Aron Dewkink at 29:05 (Torture Rack Cobra Clutch) by 5.
TNT: Jack The King Kirby beat TBABIT: Winston at 29:10 (Baron Drop) by 5.
SOS/AI: Grappler bested EDGE: Drake Known at 27:28 (Figure Four) by 5.
TBABIT/RF: Tom D decked TBABIT: Louis at 27:41 (Big Splash) by 4.
TBABIT: Chuckles, Manslaughter, and Itazura Kuso* decked COBRA: Croc Master*, Copperhead, and Big Boa at 27:03 (Backbreaker) by 5.
Main event: TNT: Chuck Payne outmuscled VIRUS: "Evil" Eli Manning at 42:02 (Hatchet Attack) by 8.

Card 16: Fort Lee (Attendance: 28,694)

COBRA: Big Boa over Andy Hawkins at 4:39 (Count Out).
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV over Psycho Lazer at 7:22 (Disqualification: refused to break choke).
TBABIT/RF: Tom Simmons over Al Pine at 3:00 (Disqualification: nail file).
COBRA: Dreadnok Zartan destroyed TBABIT/RF: Tom Mustafa at 28:24 (Torture Rack Cobra Clutch) by 1.
TNT: Fishing Man won over VIRUS: Michael Knight at 15:42 (Hook, Line & Sinker) by 9 (non-title).
EDGE: Dank Kinorew overpowered VIRUS: Michael Knight at 29:05 (Dank Days) by 1.
TNT: Chuck Payne overpowered TBABIT/RF: Tom Ice at 15:59 (Hatchet Attack) by 13.
COBRA: Croc Master, Copperhead*, and Big Boa defeated TBABIT: Expired #9, Hungry #7, and Fearful #6* at 2:12 (Figure Four) by 102.
Main event: TNT: Chuck Payne beat TBABIT/RF: Tom Ice at 11:20 (Hatchet Attack) by 13.

Card 17: Presidio of Monterey (Attendance: 33,522)

COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV bested Andy Hawkins at 0:32 (Headlock) by 130.
VIRUS: The Ace of Spades overpowered Psycho Lazer at 2:22 (Ankle Lock) by 113.
TBABIT/RF: Tom Brown pinned Al Pine at 2:47 (Slingshot Suplex) by 139.
COBRA: Xamot Rogue outmuscled EDGE: Ian Krewdonk at 28:14 (Corsica Crab) by 2 (non-title).
Viper title: TNT: Fishing Man pinned TBABIT/RF: Tom D at 28:31 (Hook, Line & Sinker) by 4.

TNT: Chuck Payne beat EDGE: Nik "Red" O'Wank at 27:01 (Hatchet Attack) by 2.
TBABIT: Winston decked TBABIT/RF: Tom Simmons at 29:51 (Big Splash) by 2.
TNT: Jack The King Kirby, Mr. Lance Russell, and TNT: The Sarge* won over TBABIT: Expired #9*, Hungry #7, and Fearful #6 at 2:36 (Big Splash) by 98.

Card 18: The Bloodblitz Arena (Attendance: 28,523)

VIRUS: The Ace of Spades decked Andy Hawkins at 2:30 (Ankle Lock) by 120.
TBABIT/RF: Tom Simmons decked Psycho Lazer at 1:41 (Bodyslam) by 114.
TNT: Chuck Payne outmuscled Al Pine at 5:01 (Pumphandle Slam) by 67 (non-title).
Copperhead title: COBRA: Xamot Rogue overpowered TNT: The Sarge at 27:07 (Corsica Crab) by 1.

TNT: Sasquatch defeated TBABIT/RF: Tom Mustafa at 28:23 (TIIIIIIMBERRR!!!) by 3 (non-title).
TNT: The Sarge pinned EDGE: Konner K Wald at 27:17 (C.H.T.) by 2.
SOS/AI: Grappler beat TBABIT/RF: Tom Brown at 18:28 (Figure Four) by 11.
TNT: Fishing Man, Sasquatch*, and Canadian Man over TBABIT: Expired #9, Hungry #7, and Fearful #6* at 5:11 (Disqualification: used rope to choke).

Card 19: Coast Guard Marine Detachment (Attendance: 28,245)

TBABIT/RF: Tom Simmons beat Andy Hawkins at 1:48 (Bodyslam) by 121.
TBABIT/RF: Tom Brown destroyed Psycho Lazer at 2:38 (Bodyslam) by 110.
TNT: Ultimate Farmer won over The Masked Rogue at 1:59 (Palm Strike) by 109.
COBRA: Tomax Rogue outmuscled VIRUS: Ace Blade at 27:23 (Corsica Crab) by 5.
Diamondback title: TNT: Sasquatch annihilated SOS/AI: Grappler at 29:14 (TIIIIIIMBERRR!!!) by 1.

EDGE: Dan "Krow" Kine over TBABIT: Expired #9 at 6:33 (Disqualification: pushed ref).
TNT: Chuck Payne pinned VIRUS: Kutter Karver at 28:51 (Hatchet Attack) by 5.
League Six-man titles: TBABIT: Chuckles, Manslaughter*, and Itazura Kuso bested TBABIT: Expired #9, Hungry #7, and Fearful #6* at 4:47 (Figure Four) by 105.

Card 20: U.S.S. Ronald Reagan (Attendance: 28,578)

TBABIT/RF: Tom Brown annihilated Andy Hawkins at 4:40 (Bodyslam) by 117.
TNT: Ultimate Farmer overpowered Brian Benz at 5:54 (European Uppercut) by 69.
COBRA: Baroness Anastasia Cisarovno destroyed The Masked Rogue at 4:37 (Side Slam) by 107.
Fer-de-Lance title: COBRA: Tomax Rogue defeated EDGE: Aron Dewkink at 20:51 (Corsica Crab) by 7.

TBABIT/RF: Tom Mustafa pinned VIRUS: Duke Blade at 27:09 (Big Splash) by 3.
VIRUS: Onita beat TBABIT: Expired #9 at 2:25 (Chickenwing) by 136.
TNT: Chuck Payne overpowered TBABIT: Hubert "the Introvert" Roberts at 18:47 (Hatchet Attack) by 12.
COBRA: Croc Master, Copperhead*, and Big Boa destroyed TBABIT: Expired #9, Hungry #7, and Fearful #6* at 4:06 (Figure Four) by 102.

Card 21: Fort Dix (Attendance: 31,766)

TNT: Ultimate Farmer pinned Kenny Allen at 4:33 (Hammerlock) by 106.
COBRA: Big Boa annihilated Brian Benz at 6:17 (Headlock) by 72.
COBRA: Big Boa over The Masked Rogue at 29:48 (Disqualification: razor in boot).
COBRA: Storm Shadow drew VIRUS: Ace Blade (Time Limit).
EDGE: Ian Krewdonk beat VIRUS: Ace Blade at 27:41 (Krew Kut) by 3.
VIRUS: The Spartan pinned TBABIT: Winston at 27:31 (The Spartan Spear) by 1.
TNT: Chuck Payne beat TBABIT: Louis at 19:11 (Hatchet Attack) by 11.

Card 22: Camp McQuaide (Attendance: 23,540)

COBRA: Big Boa over Kenny Allen at 5:01 (Disqualification: pushed ref).
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV defeated Brian Benz at 2:47 (Headlock) by 77.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV bested The Masked Rogue at 2:09 (Palm Strike) by 109.
COBRA: Storm Shadow bested VIRUS: Michael Knight at 28:18 (Shining Wizard) by 5.
VIRUS: Ace Blade tied EDGE: Drew Nakkion (Time Limit).
SOS/AI: Grappler outmuscled VIRUS: Hired Gun #5 at 27:03 (Figure Four) by 3.
Cottonmouth title: VIRUS: The Vengeful One outmuscled TNT: Chuck Payne at 27:21 (The Vengeful Vice-Grip) by 2.

Card 23: Pohakuloa Training Area (Attendance: 31,385)

COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV defeated Kenny Allen at 1:51 (Side Slam) by 108.
VIRUS: The Ace of Spades overpowered Brian Benz at 7:43 (Ankle Lock) by 67.
VIRUS: The Ace of Spades decked The Masked Rogue at 1:52 (Atomic Leg Drop) by 119.
COBRA: Storm Shadow destroyed TBABIT: Winston at 28:43 (Shining Wizard) by 1.
VIRUS: Ace Blade overpowered VIRUS: Nate Hatred at 27:14 (Superplex) by 2.
VIRUS: Atticus Kane pinned TBABIT: Winston at 29:24 (Big Splash) by 1.
TNT: Chuck Payne drew VIRUS: Demolition Ax at 0:37 (No Contest).

Card 24: Fort Bragg (Attendance: 23,465)

VIRUS: The Ace of Spades over Kenny Allen at 5:45 (Count Out).
TBABIT/RF: Tom Simmons over Brian Benz at 6:34 (Disqualification: hidden spike).
TBABIT/RF: Tom Simmons annihilated The Masked Rogue at 1:51 (Slingshot Suplex) by 120.
COBRA: Baroness Anastasia Cisarovno overpowered EDGE: Aron Dewkink at 27:31 (German Suplex) by 4.
TNT: The Sarge annihilated VIRUS: Ace Blade at 29:06 (C.H.T.) by 4.
Death Adder title: TBABIT/RF: Tom Henry bested VIRUS: Michael Knight at 15:27 (Figure Four) by 9.

TBABIT: Winston overpowered TBABIT: Hubert "the Introvert" Roberts at 29:54 (Big Splash) by 4.

Card 25: Fort Devens (Attendance: 22,588)

TBABIT/RF: Tom Simmons over Kenny Allen at 10:32 (Count Out).
TBABIT/RF: Tom Brown decked Brian Benz at 5:50 (Bodyslam) by 64.
TBABIT/RF: Tom Brown annihilated The Masked Rogue at 2:57 (Slingshot Suplex) by 116.
SOS/AI: Grappler decked COBRA: Baroness Anastasia Cisarovno at 28:25 (Figure Four) by 2.
VIRUS: Ace Blade tied TBABIT/RF: Tom D at 5:24 (Double Disqualification).
TBABIT/RF: Tom D defeated VIRUS: Michael Knight at 23:35 (Figure Four) by 8.
SOS/AI: Grappler overpowered TBABIT: "Virtuous" Robin O'Connor at 21:18 (Figure Four) by 6.

Card 26: The Freakville Arena (Attendance: 27,111)

TBABIT/RF: Tom Brown over Kenny Allen at 21:55 (Count Out).
TNT: Ultimate Farmer decked Brian Smith at 3:08 (Fallaway Slam) by 106.
TNT: Ultimate Farmer annihilated Robert Morgan at 5:12 (European Uppercut) by 70.
TNT: The Sarge outmuscled COBRA: Cobra Commander at 29:39 (C.H.T.) by 5.
VIRUS: Ace Blade overpowered VIRUS: Kyle Broflovski at 27:26 (Superplex) by 1.
TBABIT/RF: Tom Simmons outmuscled VIRUS: Michael Knight at 28:08 (Big Splash) by 2.
SOS/AI: Grappler bested TBABIT: Louis at 23:17 (Figure Four) by 8.

Card 27: Camp Beauregard (Attendance: 24,912)

TNT: Ultimate Farmer over Denny Dawson at 4:21 (Disqualification: used brass knuckles).
COBRA: Big Boa beat Brian Smith at 1:16 (Hammerlock) by 110.
COBRA: Big Boa pinned Robert Morgan at 6:56 (Headlock) by 73.
TBABIT/RF: Tom Mustafa defeated COBRA: Cobra Commander at 27:30 (Big Splash) by 3.
Boomslang title: VIRUS: Archimedes overpowered VIRUS: Ace Blade at 21:42 (The Archimedes Armbar) by 9.

VIRUS: Michael Knight outmuscled TBABIT/RF: Tom Brown at 29:01 (The Knight Knee) by 2.
VIRUS: The French Fantasy decked SOS/AI: Grappler at 29:32 (The French Figure-Four) by 1.

Card 28: Joint Base Andrews (Attendance: 23,543)

COBRA: Big Boa pinned Denny Dawson at 10:03 (Anaconda Vice) by 26.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV bested Brian Smith at 2:35 (Headlock) by 88.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV defeated Robert Morgan at 6:01 (Headlock) by 78.
TNT: Chuck Payne bested COBRA: Cobra Commander at 20:05 (Hatchet Attack) by 8.
VIRUS: "Dangerous" Drew Brees bested VIRUS: Ace Blade at 29:36 (The Brees Backbreaker) by 3.
VIRUS: Michael Knight tied TBABIT: Hubert "the Introvert" Roberts at 0:50 (No Contest).
VIRUS: "The Marauder" Mariano Rivera overpowered SOS/AI: Grappler at 28:44 (The Mariano Moonsault) by 1.

Card 29: Broca Beach (Attendance: 20,080)

COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV defeated Denny Dawson at 5:56 (Claymore Kick) by 25.
VIRUS: The Ace of Spades destroyed Brian Smith at 1:53 (Ankle Lock) by 78.
VIRUS: The Ace of Spades destroyed Robert Morgan at 7:22 (Ankle Lock) by 68.
VIRUS: Ace Blade beat COBRA: Raptor at 28:54 (Superplex) by 1.
VIRUS: Junik Matteo IV over Armond Lance at 3:11 (Disqualification: loaded elbow pad).
VIRUS: Stymie tied TBABIT/RF: Tom D (Time Limit).
TBABIT: Winston destroyed TBABIT: Louis at 29:29 (Big Splash) by 3.

Card 30: Holston Army Base (Attendance: 20,087)

VIRUS: The Ace of Spades pinned Denny Dawson at 14:11 (The Spades Spear) by 18.
TBABIT/RF: Tom Simmons overpowered Brian Smith at 3:50 (Bodyslam) by 79.
TBABIT/RF: Tom Simmons beat Robert Morgan at 0:15 (Big Splash) by 141.
COBRA: Raptor won over TBABIT: Expired #9 at 2:56 (Palm Strike) by 133.
VIRUS: Junik Matteo IV bested Abe Jacobson at 4:28 (Chickenwing) by 95.
TNT: Chuck Payne defeated VIRUS: Stymie at 15:33 (Hatchet Attack) by 7.
VIRUS: Hired Assassin #3 pinned TBABIT: Winston at 16:02 (The Assassin Armbar #3) by 7.

Card 31: Smoky Hill Weapons Range (Attendance: 30,641)

TBABIT/RF: Tom Simmons over Denny Dawson at 3:13 (Count Out).
TBABIT/RF: Tom Brown bested Brian Smith at 2:38 (Bodyslam) by 75.
TBABIT/RF: Tom Brown outmuscled Robert Morgan at 2:57 (Big Splash) by 137.
TNT: The Sarge beat COBRA: Raptor at 29:00 (C.H.T.) by 5.
VIRUS: Junik Matteo IV bested Big Bob Orton at 2:44 (Turnbuckle Smash) by 108.
TBABIT/RF: Tom Henry over TBABIT: Expired #9 at 8:03 (Disqualification: used rope to choke).
Puff Adder title: VIRUS: "Deadly" Derek Carr outmuscled TBABIT: Winston at 21:48 (The Carr Crash) by 8.

Card 32: The Dragontooth Arena (Attendance: 22,874)

TBABIT/RF: Tom Brown outmuscled Denny Dawson at 13:12 (Big Splash) by 15.
TNT: Ultimate Farmer defeated Gaylord Beach at 3:28 (Hammerlock) by 101.
TNT: Ultimate Farmer over Gene White at 2:05 (Count Out).
TNT: The Sarge beat COBRA: Croc Master at 28:22 (C.H.T.) by 3.
VIRUS: Junik Matteo IV destroyed Bob Adams at 6:28 (Turnbuckle Smash) by 83.
VIRUS: "Evil" Eli Manning defeated TBABIT: Expired #9 at 2:17 (Bodyslam) by 134.
COBRA: Copperhead and Big Boa* overpowered Tony Balogone and Waffle House Bandit* at 3:35 (Headlock) by 85.

Card 33: Fort Custer (Attendance: 25,019)

TNT: Ultimate Farmer over Bret Anthony at 9:54 (Disqualification: used rope to choke).
TBABIT: "Party Time" Eddie Ghoulardi beat Gaylord Beach at 0:46 (Atomic Leg Drop) by 141.
TBABIT: "Road Trip Buddy" Phil Lee over Gene White at 4:25 (Count Out).
TNT: Chuck Payne pinned COBRA: Croc Master at 21:32 (Hatchet Attack) by 6.
TNT: Canadian Man destroyed TBABIT: Expired #9 at 0:28 (Hammerlock) by 138.
Bushmaster title: TBABIT/RF: Tom Ice beat TBABIT: Expired #9 at 0:50 (Slingshot Suplex) by 160.

TBABIT: The Maker of Shoes* and The Tower of Sour won over Gaylord Beach and Gene White* at 4:47 (Backbreaker) by 77.

Card 34: The Diablo Stadium (Attendance: 23,660)

COBRA: Big Boa over Bret Anthony at 9:20 (Disqualification: used powder).
COBRA: Big Boa outmuscled Gaylord Beach at 0:53 (Turnbuckle Smash) by 103.
COBRA: Big Boa over Gene White at 0:28 (Count Out).
COBRA: Copperhead tied EDGE: Ian Krewdonk (Time Limit).
TNT: Canadian Man pinned TBABIT/RF: Tom D at 29:43 (Maple Leaf Leglock) by 1.
TBABIT/RF: Tom Brown defeated TBABIT: Expired #9 at 2:03 (Slingshot Suplex) by 159.
TNT: Ultimate Farmer and Chuck Payne* beat TBABIT: Hungry #7 and Fearful #6* at 3:36 (Backbreaker) by 110.

Card 35: Fort Polk (Attendance: 32,512)

COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV overpowered Bret Anthony at 2:52 (Headlock) by 95.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV decked Gaylord Beach at 6:45 (Headlock) by 94.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV outmuscled Gene White at 5:22 (Headlock) by 60.
COBRA: Copperhead outmuscled EDGE: Aron Dewkink at 29:33 (Shininomaki) by 5.
EDGE: Ian Krewdonk drew VIRUS: Spanky at 5:06 (Double Disqualification).
VIRUS: Demolition Smash over TBABIT: Expired #9 at 7:54 (Disqualification: pushed ref).
TNT: Ultimate Farmer* and Chuck Payne overpowered TBABIT: Jake Brown* and Peter at 6:25 (European Uppercut) by 48.

Card 36: Yuma Proving Ground (Attendance: 20,317)

VIRUS: The Ace of Spades defeated Bret Anthony at 0:42 (Figure Four) by 146.
TBABIT: Manslaughter defeated Gaylord Beach at 2:29 (Atomic Leg Drop) by 141.
TBABIT: Chuckles outmuscled Gene White at 3:30 (Headlock) by 51.
TNT: The Sarge outmuscled COBRA: Copperhead at 28:52 (C.H.T.) by 1.
EDGE: Ian Krewdonk bested TBABIT/RF: Tom Henry at 28:26 (Krew Kut) by 2.
VIRUS: "Jammin" Jared Goff over TBABIT: Expired #9 at 5:22 (Disqualification: hidden spike).
TV Tag-team titles: COBRA: Copperhead* and Big Boa pinned TBABIT: Hungry #7 and Fearful #6* at 1:18 (Figure Four) by 114.

Card 37: Stockton's Rough & Ready Island (Attendance: 34,372)

TBABIT/RF: Tom Simmons beat Bret Anthony at 4:12 (Bodyslam) by 86.
TBABIT: The Maker of Shoes decked Gaylord Beach at 5:45 (Fallaway Slam) by 96.
TBABIT/RF: Tom D won over Gene White at 4:43 (Bodyslam) by 48 (non-title).
Taipan title: COBRA: Copperhead beat TBABIT/RF: Tom Mustafa at 28:47 (Shininomaki) by 1 (taped fist).

EDGE: Ian Krewdonk outmuscled TBABIT/RF: Tom D at 28:18 (Krew Kut) by 3.
TNT: The Sarge destroyed TBABIT/RF: Tom D at 29:38 (C.H.T.) by 4.
COBRA: Copperhead and Big Boa* over TBABIT: Jake Brown and Peter* at 5:22 (Disqualification: used belt to hit opponent).

Card 38: Cobra Island (Attendance: 29,640)

TBABIT/RF: Tom Brown defeated Bret Anthony at 2:26 (Bodyslam) by 82.
VIRUS: The Ace of Spades over Gaylord Beach at 4:28 (Count Out).
VIRUS: The Ace of Spades beat Gene White at 7:31 (Ankle Lock) by 50.
SOS/AI: Grappler outmuscled COBRA: Copperhead at 27:36 (Figure Four) by 1.
EDGE: Ian Krewdonk pinned TBABIT/RF: Tom Ice at 22:04 (Krew Kut) by 9.
TNT: The Sarge beat VIRUS: The Ace of Spades at 23:04 (C.H.T.) by 8.
League Tag-team titles: COBRA: Dreadnok Road Pig* and Dreadnok Monkeywrench won over TBABIT: Jake Brown* and Peter at 3:58 (European Uppercut) by 51.

Card 39: Fort Gordon (Attendance: 29,544)

TNT: Ultimate Farmer annihilated Tiger Fung Le at 4:42 (European Uppercut) by 65.
TBABIT/RF: Tom Simmons destroyed Gaylord Beach at 3:55 (Bodyslam) by 85.
TBABIT/RF: Tom Simmons decked Gene White at 6:52 (Bodyslam) by 51.
COBRA: Big Boa beat EDGE: Ian Krewdonk at 27:52 (Anaconda Vice) by 1.
EDGE: Ian Krewdonk defeated TBABIT/RF: Tom Simmons at 15:27 (Krew Kut) by 6.
TNT: The Sarge annihilated TBABIT/RF: Tom Simmons at 23:16 (C.H.T.) by 7.
TNT: Jack The King Kirby and The Sarge* overpowered TBABIT: Hungry #7 and Fearful #6* at 2:48 (Big Splash) by 112.

Card 40: MTA Deepwoods (Attendance: 25,967)

COBRA: Cobra Commander annihilated Tiger Fung Le at 2:32 (Scorpion Deathlock) by 125.
TBABIT/RF: Tom Brown annihilated Gaylord Beach at 5:51 (Ankle Lock) by 94.
TBABIT/RF: Tom Brown won over Gene White at 6:14 (Bodyslam) by 47.
COBRA: Big Boa won over EDGE: Aron Dewkink at 21:33 (Anaconda Vice) by 6.
EDGE: Ian Krewdonk pinned TBABIT/RF: Tom Brown at 18:52 (Krew Kut) by 10.
TNT: The Sarge bested TBABIT: "Virtuous" Robin O'Connor at 24:03 (C.H.T.) by 6.
TNT: Jack The King Kirby* and The Sarge bested TBABIT: Jake Brown* and Peter at 4:44 (Back Elbow Smash) by 50.

Card 41: Camp Ethan Allen (Attendance: 33,309)

COBRA: Big Boa pinned Tiger Fung Le at 7:19 (Headlock) by 68.
TNT: Chuck Payne overpowered Gaylord Beach at 2:26 (Back Elbow Smash) by 98 (non-title).
TNT: Ultimate Farmer won over Pete Byers at 6:24 (European Uppercut) by 87.
COBRA: Big Boa drew TNT: The Sarge at 2:32 (Double Disqualification) (taped fist).
EDGE: Ian Krewdonk destroyed TBABIT: Hubert "the Introvert" Roberts at 17:06 (Krew Kut) by 8.
TNT: The Sarge outmuscled TBABIT: Louis at 24:34 (C.H.T.) by 8.
TNT: Fishing Man and Canadian Man* over TBABIT: Hungry #7* and Fearful #6 at 2:39 (Count Out).

Card 42: The Warpath Coliseum (Attendance: 24,360)

COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV outmuscled Tiger Fung Le at 3:51 (Headlock) by 73.
TNT: Ultimate Farmer beat Cowboy Hodge at 7:38 (European Uppercut) by 65.
COBRA: Big Boa annihilated Pete Byers at 3:13 (Headlock) by 90.
TNT: The Sarge won over COBRA: Dreadnok Road Pig at 29:26 (C.H.T.) by 4.
EDGE: Ian Krewdonk bested TBABIT: "Virtuous" Robin O'Connor at 29:30 (Krew Kut) by 5.
TNT: The Sarge drew VIRUS: Fatty Von Atari at 2:13 (Double Count Out).
TNT: Fishing Man and Canadian Man* won over TBABIT: Jake Brown* and Peter at 8:34 (Fallaway Slam) by 47.

Battle Royal: Parris Island (Attendance: 30,219)

COBRA: Raptor took $1,000 in imaginary money after he got thrown over the turnbuckle by TNT: Chuck Payne.
COBRA: Dreadnok Monkeywrench nabbed $1,100 when he was thrown out of the ring by TNT: Ultimate Farmer.
COBRA: Dreadnok Zartan was paid $1,200 when COBRA: Xamot Rogue threw him out of the ring.
COBRA: Dreadnok Zandar snatched $1,300 when TNT: The Sarge flipped him through the ropes.
COBRA: Laird James McCullen Destro XXIV grabbed a cool $1,400 after TNT: Chuck Payne threw him out of the ring.
TBABIT/RF: Tom Henry got $1,500 after he was hurled onto the apron by TNT: Canadian Man.
COBRA: Storm Shadow pocketed $1,600 after COBRA: Croc Master threw him between the ropes.
TNT: Canadian Man gained $1,700 when he got tossed out by TNT: Jack The King Kirby.
COBRA: Dreadnok Zarana took $1,800 in imaginary earnings when COBRA: Croc Master threw him out of the ring.
COBRA: Xamot Rogue got $1,900 when COBRA: Dreadnok Road Pig threw him outside the ring.
COBRA: Cobra Commander got $2,000 when he was tossed out of the ring by TNT: Jack The King Kirby.
TNT: Chuck Payne pocketed an imaginary $2,100 when he was thrown out by COBRA: Copperhead.
COBRA: Copperhead earned $2,200 when COBRA: Tomax Rogue threw him onto the apron.
TNT: Jack The King Kirby collected $2,300 when COBRA: Big Boa catapulted him onto the concrete floor.
TNT: Fishing Man gained $2,400 when TNT: Sasquatch tossed him out.
COBRA: Dreadnok Road Pig took home a quick $2,500 after he was thrown outside the ring by TNT: Ultimate Farmer.
COBRA: Croc Master grabbed a cool $2,600 in imaginary money when he was tossed out by COBRA: Tomax Rogue.
COBRA: Tomax Rogue and TNT: Sasquatch snatched $2,700 and $2,800, respectively, after COBRA: Big Boa threw both out.
TNT: Ultimate Farmer grabbed $2,900 after TNT: The Sarge threw him into some fans at ringside.
TNT: The Sarge won $3,000 after COBRA: "Iron Grenadier" Darklon threw him outside the ring.
COBRA: Big Boa pocketed an imaginary $3,100 after COBRA: "Iron Grenadier" Darklon hurled him into the audience.
COBRA: "Iron Grenadier" Darklon was the winner of the battle royal and the $30,000 prize.

NewsJoin the IWAHandbookPricesLeaguesResultsHold ValuesIWA ReportHall of FameArchivesContact Us
Entire site contents copyright 2022 Worlds Unlimited, Inc. All rights reserved.